Astrofyzici možno našli stopy po tzv. kozmických strunách, ktoré teoretici už desiatky rokov považujú za „praskliny“ vo vesmíre, vytvorené krátko po Veľkom tresku. Ak by sa tieto objekty naozaj potvrdili, mohli by poskytnúť nové poznatky o vzniku a vývoji vesmíru. Doteraz ich však nikto priamo nepozoroval, a to aj napriek tomu, že ich existenciu predpovedajú rôzne teoretické modely, vrátane strunovej teórie. Informoval o tom IFLScience.

Hypotetické objekty

O kozmických strunách prvýkrát hovoril fyzik Tom W. B. Kibble v 70. rokoch. Sú to hypotetické jednorozmerné objekty, ktoré vznikli v prvých okamihoch po Veľkom tresku. Predpokladá sa, že sú extrémne úzke, oveľa tenšie než protón a zároveň nesmierne husté.

Ak existujú, mohli by siahať cez celý vesmír a byť zdrojom gravitačných vĺn, či gravitačného šošovkovania, pri ktorom hmotné objekty deformujú priestor a zväčšujú vzdialené galaxie. „Keď sa slučka raz vytvorí, je odsúdená na zánik,“ uvádza sa vo vyhlásení LIGO Scientific Collaboration.

R. Hurt/Caltech-JPL, NASA, ESA, Kavli IPMU

Doteraz ich však nikto priamo nepozoroval. Výskumníci sa snažia nájsť stopy v tzv. kozmickom mikrovlnnom pozadí (CMB) vo zvyšku žiarenia krátko po Veľkom tresku. Štúdia uvádza, že výskumný tím našiel niekoľko potencionálnych kandidátov na kozmické struny v oblasti CSc-1.

Záhadná galaxia

Skupina astronómov nedávno použila Himalájsky Chandrov teleskop na preskúmanie dvoch blízkych galaxií v oblasti CSc-1. Zistili, že tieto galaxie by mohli byť zrejme ten istý objekt, iba je „rozdvojený“ kozmickou strunou.

Podľa ich modelu by geometria kozmickej struny mohla spôsobiť ohyb svetla tak, že sa galaxia javí ako dva samostatné objekty. Tento efekt pripomína lomenie svetla cez pokrivenú sklenenú tabuľu. „Naše modelovanie pozorovacích dát v prípade CSc-1 ukazuje, že veľký počet párov je možné vysvetliť zložitou geometriou struny,“ napísali vedci.

NASA

Aj keď sú tieto výsledky fascinujúce, tím výskumníkov zostáva opatrný. Existuje možnosť, že blízke galaxie majú podobné vlastnosti, pretože vznikli v tej istej kozmickej oblasti. Rovnako je možné, že efekt spôsobuje iný gravitačný šošovkovací objekt, nie kozmická struna.

Vedci plánujú pokračovať vo výskume

Vedci plánujú pokračovať v pozorovaniach s použitím výkonnejších teleskopov, ktoré by mohli poskytnúť presnejšie údaje. Podľa ich slov však kombinácia výsledkov zo spektrálnych údajov, CMB a analýzy obrazu naznačuje, že by mohlo ísť o prvé dôkazy existencie kozmickej struny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú