Dnes môžeme vesmír skúmať detailnejšie vďaka najvýkonnejším teleskopom. Môžu nám dať odpovede na mnohé otázky, no napriek tomu poznanie vesmíru je plné paradoxov.

Fyzik Neil Turok však prišiel s teóriou, že pred veľkým treskom mohol existovať zrkadlový vesmír, ktorý je odrazom nášho vlastného, akurát pohybujúceho späť v čase. O novom koncepte vnímania vesmíru informoval portál Futurism.

Teória multiverza

Ako opisujú vedci v eseji pre The Conversation, podľa teórie strún sú základnými stavebnými kameňmi vesmíru miniatúrne, vibrujúce slučky a kúsky subatómových strún. Táto teória funguje iba vo viacrozmernom chápaní.

Základné častice sú však maličké, stočené a nepozorovateľné, čo robí teóriu strún ťažko overiteľnou. Na základe teórie strún v spojení „kozmickou infláciou“ ktorá tvrdí, že vesmír sa v počiatočných fázach extrémne rýchlo zväčšoval, sa predpokladá, že vesmír by mal byť zložitý a chaotický.

Tieto hypotézy tak vedú vedcov ku myšlienke multiverza, teda nekontrolovaného vesmíru s mnohými rôznymi vesmírmi a každé má unikátne fyzikálne vlastnosti. Avšak pozorovania, ktoré zatiaľ máme k dispozícii, poukazujú na jednoduchší a predvídateľný vesmír.

Wikipedia/The Conversation

Jednoduché alternatívy

Fyzici Neil Turok s Latham Boyleom prišli s teóriou, ktorá sa nezaoberá s infláciou ani s teóriou strún, ale konceptom „zrkadlového“ vesmíru.

 „Zobrazenie veľkého tresku ako zrkadla úhľadne vysvetľuje mnohé črty vesmíru, ktoré by sa inak mohli zdať v rozpore s najzákladnejšími fyzikálnymi zákonmi,“ uviedol Turok v štúdiu, ktorá je publikovaná v časopise Annals of Physics.

Fyzikálne zákony by podľa vedcov mali vykazovať symetriu nabitia, parity a časového zvratu — CPT symetria. Znamená to, že každá fyzikálna interakcia by mala mať svoju zrkadlovú verziu. Čiže častica by mala mať svoju antičasticu s opačným nábojom, priestor by mal mať svoju inverziu a čas by mal byť obrátený. Čas však plynie iba dopredu a vo vesmíre je viac častíc ako antičastíc. A to nám ukazuje, že vesmír nie je symetrický.

NASA

Avšak podľa Turoka zrkadlová hypotéza obnovuje symetriu vesmíru a argumentoval s tým, že keď sa pozeráme na svoj odraz v zrkadle, odraz je symetrickejší. „Našli sme zrkadlový obraz, vesmíru pred treskom, v ktorom (vzhľadom na nás) čas beží dozadu a antičastice prevyšujú častice,“ uviedol vedec.

Táto hypotéza by zároveň mala objasniť aj záhadu temnej hmoty, ktorá podľa predpokladov tvorí 85 % všetkej hmoty vo vesmíre. Podľa „zrkadlovej hypotézy“ by boli vysvetlením slabé subatomárne častice, zvané ako neutrína.

Hypotéza by mohla ponúknuť viacero odpovedí

Hypotéza by tiež mohla tiež vysvetliť, prečo sa vesmír javí ako rovnomerný a plochý. Súčasná teória tvrdí, že za tvarovanie vesmíru je zodpovedná krátka fáza extrémne zrýchlenej expanzie, čiže už zmienená kozmická inflácia. Avšak, vedcom sa stále nepodarilo pozorovať veľké gravitačné vlny, ktoré by inflácia mala vytvoriť.

„Štatistické argumenty vysvetľujú, prečo je vesmír plochý a hladký a má malú pozitívne zrýchlenú expanziu bez potreby kozmickej inflácie,“ napísal Turok. Na potvrdenie hypotéz je potrebný ďalší výskum. Vedec však tvrdí, že „existujú jednoduchšie alternatívy, než ponúka Štandardný model.“

Galéria výskumu Mesiaca a plánovaných misií

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP