Astronómom sa podarilo v medzihviezdnom priestore objaviť jednu z 20 aminokyselín nevyhnutných pre fungovanie ľudského teľa. Aminokyselina s názvom tryptofán bola objavená v molekulárnom komplexe Perseus vzdialenom 1000 svetelných rokov od Zeme. Na tému upozornil portál IFLScience.

Objav dôležitej aminokyseliny

Ako už v minulosti uviedol známy astronóm Carl Sagan, „všetci sme hviezdny prach“. Potvrdzuje to aj nová štúdia publikovaná v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. V rámci štúdie sa totiž vedcom v molekulárnom komplexe Perseus podarilo objaviť aminokyselinu tryptofán.

NASA/JPL-Caltech

Tá predstavuje nielen základnú látku pre tvorbu sérotonínu, ale radí sa tiež medzi esenciálne aminokyseliny, ktoré ľudské telo nedokáže syntetizovať. Je tiež kritická pre rast dieťaťa a u dospelých je využívaná na tvorbu bielkovín, enzýmov, svalov a neurotransmiterov.

„Dôkazy o tryptofáne v molekulárnom komplexe Perseus by mali podporiť ďalšie úsilie o identifikáciu iných aminokyselín v tejto a ďalších oblastiach, kde dochádza k tvorbe hviezd. Ide o veľmi pozoruhodnú možnosť a myšlienku, že stavebné bloky proteínov sú všadeprítomné v plyne, z ktorých sa tvoria planéty a hviezdy – môže to byť kľúčové pre vývoj života v exoplanetárnych systémoch,“ uvádza hlavná autorka štúdie Susana Iglesias-Grothová.

Čo ukázali pozorovania?

Hoci molekulárny komplex Perseus je pre bežné optické prístroje neviditeľný, infračerveným očiam Spitzerovho vesmírneho teleskopu neunikol. Presnejšie vedci prostredníctvom tohto teleskopu pozorovali hviezdokopu IC 348, ktorá obsahuje zhruba 400 hviezd starých približne 2 milióny rokov, píše portál Sci-News.

A. Ginsburg, BGPS Team, GLIMPSE II Team

Analýza infračerveného svetla emitovaného z IC 348 odhalila až 20 emisných čiar tryptofánu, ktoré dosahujú zhruba 7 °C. To sa zhoduje s predchádzajúcimi meraniami, ktoré odhalili, že molekuly vodíka a vody prítomné v medzihviezdnom oblaku dosahujú zhruba rovnaké teploty.

V konečnom dôsledku štúdia naznačuje, že tieto látky podieľajúce sa na tvorbe proteínov, ktoré sú kľúčové pre rozvoj života sa nachádzajú v oblastiach, kde sa prirodzene tvoria hviezdy a planéty. Vďaka tomu môžu prispieť k ranej chémii planetárnych systémov a potenciálnemu vzniku života.

Treba však zdôrazniť, že objav aminokyselín vo vesmíre sám o sebe nie je žiadnou radikálnou novinkou. Už v minulosti sa tieto stavebné bloky proteínov podarilo objaviť na asteroidoch, meteoritoch, či kométach. Nachádzajú sa dokonca aj na tak extrémnych miestach, ako je atmosféra Venuše.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú