Vedci z Oxfordskej, Durhamovej a Torontskej univerzity predstavili nový pohľad na budúcnosť čistej energie, ktorá nevzniká z vetra či slnka, ale priamo zo Zeme. Podľa vedcov zemská kôra obsahuje toľko prírodného vodíka, že by mohol pokryť energetické potreby ľudstva na viac ako 170-tisíc rokov. O novej štúdii informoval portál Phys.org.

Vodík má všestranné využitie a okrem toho, že sa podieľa na výrobe hnojív, ktoré zabezpečujú potraviny pre polovicu svetovej populácie, je aj kľúčovým prvkom v plánoch na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Problémom je, že väčšina vodíka sa dnes vyrába z fosílnych palív, čo vedie k emisiám obrovského množstva oxidu uhličitého (2,4 % globálnych emisií CO₂).

Prírodný vodík

Očakáva sa, že dopyt po vodíku stúpne a preto je potrebné hľadať udržateľnejšie riešenia. Vedci poukazujú na obrovský potenciál tzv. prírodného vodíka, ktorý vzniká prirodzene v zemskej kôre.

Aj keď sa časť tohto vodíka stratila alebo ho spotrebovali mikroorganizmy, veľká časť môže byť stále dostupná a využiteľná. Teoreticky môže zemská kôra ukrývať obrovské zásoby vodíka, no výzvou je zistiť, kde presne sa nachádzajú a ako ich efektívne vyťažiť. Doteraz chýbala systematická metodika na jeho vyhľadávanie, čo vedci označujú ako „recept na prieskum“, no čoskoro sa to môže zmeniť.

Vodík
Freepik

Profesor Jon Gluyas z Durham University pripomína, že podobnú stratégiu sa im už podarilo úspešne vyvinúť pri héliu a mohla by sa využiť aj pri vodíku. V štúdii detailne rozoberajú, aké geologické podmienky sú potrebné na vznik tzv. vodíkových systémov – teda ako, kde a za akých podmienok vodík vzniká, ako migruje v podzemí, ako sa zhromažďuje do ložísk a aké faktory ho môžu zničiť. Zaujímavým aspektom je napríklad pôsobenie podzemných mikróbov, ktoré sa na vodíku doslova živia.

„Vieme napríklad, že podzemné mikróby sa ochotne živia vodíkom. Vyhýbať sa prostrediam, ktoré im umožňujú prístup k vodíku, je dôležité na zachovanie ekonomicky výhodných zásob vodíka,“ vysvetlila profesorka Barbara Sherwood Lollar z University of Toronto.

Hľadajú správny recept

Výskum zároveň vyvracia niektoré doterajšie špekulácie o zdrojoch vodíka priamo z plášťa Zeme. Tie sa ukázali ako nevhodné z hľadiska komerčného využitia. Naopak, autori identifikovali množstvo bežných geologických prostredí v kôre, ktoré môžu obsahovať kompletný „vodíkový recept“ aj relatívne mladých štruktúrach po celom svete.

„Jeden úspešný opakovateľný prieskumný postup odomkne komerčne konkurencieschopný nízkouhlíkový zdroj vodíka, ktorý by významne prispel k energetickému prechodu a máme potrebné skúsenosti skombinovať tieto ingrediencie a nájsť ten správny recept,“ doplnil Chris Ballentine z Oxfordskej univerzity.

Objav je podľa vedcov sľubný a tak založili spoločnosť Snowfox Discovery Ltd., ktorá sa bude zameraná na prieskum a hľadanie významných prírodných ložísk vodíka.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP