Veľké firmy využívajúce veľa úložísk musia svoje dátové centrá neustále vylepšovať a rozširovať. Pritom sa chcú spoľahnúť na kvalitné pamäťové média, ktoré by aj pri veľkej záťaži vydržali fungovať bez poruchy čo najdlhšie. Nie vždy je však všetko ideálne a svoje o tom vie aj prevádzkovateľ cloudového úložiska, spoločnosť Backblaze, ktorá zverejnila štatistiky kazivosti pevných diskov za minulý rok.

Firma, ktorá využíva viac ako 100 000 takýto úložísk, vie priamo zo svojich skúseností zhodnotiť spoľahlivosť jednotlivých diskov. V najnovšom prehľade kazivosti za rok 2019 bolo zahrnutých viac ako 120 000 diskov, no najhoršie spomedzi všetkých skončili hard disky značky Seagate, informuje Gigazine.

Spoločnosť sa pozrela na zúbok všetkým pevným diskom, ktoré využíva vo svojich dátových centrách. Celkovo ku koncu minulého roka využívala až 124 956 hard diskov, z ktorých 2 229 kusov bolo určených na bootovanie a zvyšných 122 568 kusov na ukladanie dát. Nejde pritom o žiadne obyčajné disky s priemernou kapacitou, ale o modely určené práve pre takéto náročné podmienky, kedy je niekoľko desiatok kusov uložených v jednotlivých RAID poliach.

Ktoré pevné disky majú najvyššiu kazivosť?

Nepretržitá prevádzka, vibrácie, ale aj chladenie má vplyv na celkovú životnosť a funkčnosť diskov. Backblaze pritom zverejnil štatistiky pre 4 TB, 6 TB, 8 TB, 12 TB, 14 TB a nové 16 TB disky, ktoré využíva vo svojich centrách. Do súhrnu sa nakoniec dostalo 122 507 pevných diskov, u ktorých firma vyhodnotila priemernú kazivosť za rok.

Ostatné kusy neboli do štatistík zaradené, pretože nebežali dostatočný počet dní. Jediným modelom, ktorý nebol počas minulého roka nefunkčný, bol 4 TB disk Toshiba s označením MD04ABA400V. Priemerná ročná kazivosť u všetkých diskov však dosiahla 1,89 %, čo je viac ako v roku 2018, kedy bola kazivosť na úrovni 1,25 %.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
PC zdroje čaká najväčšia zmena za posledné desaťročia. 24-pinový konektor zrušia a dodajú len jedno napätie

V poslednom kvartáli minulého roka začal Backblaze využívať 16 TB pevné disky Seagate, ktoré sa síce kvôli krátkej dobe používania do tabuliek nedostali, no skončili počas tohto obdobia s 0 % priemernou kazivosťou.

Celkovo však bola vyššia kazivosť zaznamenaná za minulý rok až v 75 % rôznych modelov diskov. Najviac trpeli disky Seagate, ktoré mali najčastejšie priemernú kazivosť nad 1 %. Obzvlášť kazivý bol model Seagate SN12000NM0007 s 12 TB kapacitou, ktorý mal priemernú kazivosť až 3,32 % a bolo u neho zaznamenaných až 1 156 problémov.

Oveľa spoľahlivejšie sa podľa štatistík ukázali byť disky Toshiba a HGST od firmy Western Digital. Za vyššou kazivosťou v minulom roku však stáli najmä 8 TB disky Seagate, ktoré podľa spoločnosti starnú a tým pádom zlyhávajú, a ďalšími boli už spomínané 12 TB disky rovnakej značky.

Pripomíname však, že disky využívané v Backblaze sú v nepretržitej prevádzke a takéto štatistiky môžu byť relevantné najmä pre veľké spoločnosti, ktoré využívajú veľa úložísk v dátových centrách, kde je vyžadovaná čo najvyššia spoľahlivosť. Celý prehľad štatistík nájdeš na tomto odkaze.

Príslušenstvo