Netflix si do svojho portfólia komiksových zárezov môže od uplynulého týždňa zaradiť seriál Jupiter’s Legacy, ktorý má patriť k jarným seriálovým ťahákom streamovacieho giganta. Za novinkou stojí rešpektovaný komiksový tvorca Mark Millar a aj vďaka jeho účasti sa z nového seriálu stala horúco očakávaná záležitosť.

Millarova produkčná spoločnosť, Millarworld, ktorá sa ešte v roku 2017 dostala pod krídla Netflixu, sa totiž v ostatných rokoch postarala o kinohity ako Kick-Ass, Kingsman, Captain America: Civil War alebo Logan, teda absolútnu špičku v rámci komiksového žánru.

So seriálovým spracovaním Jupiter’s Legacy to ale tak ružové nie je. Vlastne sú to skôr variácie nevýraznej šedej a 8 častí seriálu zlyhalo prakticky vo všetkom, čo mohlo byť v šikovnejších rukách pretvorené na výnimočný seriálový klenot.

Na čom si Jupiter’s Legacy vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Zrod superhrdinov

Príbehová linka sleduje dve časové roviny aj dve generácie superhrdinov. Na jednej strane sa pozeráme na Chicago z roku 1929 ovplyvnené krachom na new yorskej burze a spolu s rodinnou tragédiou odštartujú tieto udalosti zrod starej gardy superhrdinov (Utopiánov). Na strane druhej tu máme súčasnosť s pôvodnými, no už staršími, Utopiánmi, a ich deťmi, a.k.a nástupcami.

Cieľom Utopiánov bolo od začiatku pomáhať ľudstvu a chrániť ich pred hrozbami na Zemi aj z vesmíru. Za 90 rokov existencie sa toho ale veľa zmenilo a nová generácia mladých superhrdinov nie je stotožnená s pravidlami, aké platili v minulosti. Názorové rozdiely na kódex, podľa ktorého by sa mali všetci obdarovaní jedinci riadiť, sú počas celej série hlavným bodom stretu záujmov.

Mladíkom sa jednoducho nepozdáva žiť podľa hesla „Nezabíjame, Nevedieme, ale Inšpirujeme“ a nie všetci sú s tým plne stotožnení. Nepríjemný sled udalostí hneď z úvodu, pri ktorom niektorí z nich padnú v boji, ešte viac polarizuje názory na staré pravidlá a začínajú sa dlhé, celým seriálom sa ťahajúce (schválne nie plynúce, pretože často vyznievajú detinsky, prázdne a nudne) konverzácie o tom, čo je správne a čo nie. Práve tieto nezhody rozdúchavajú miernu generačnú nevraživosť a citeľne posúvajú príbeh zaujímavo dopredu.

Pochybnosti ale majú aj niektorí starší, pôvodní hrdinovia a tak sa neraz zamýšľajú nad tým, ako by vyzerala 2. svetová vojna, keby zasiahli inak, čo by sa zmenilo v Kórei, Vietname alebo na Blízkom Východe pri ich intervencii.

YouTube (screenshot)

Riešenie existenčných otázok a vnútorných pohnútok postáv

Týmto, alebo na podobnom princípe založeným, témam sa venovali napríklad Watchmeni, no v oveľa temnejšom a aj ľudsky vernejšom spracovaní. Takisto nedávny hit The Boys od Amazonu spracúva existenčné otázky ďaleko lepšie, priam až ukážkovo. V Jupiter’s Legacy tomu jednoducho chýba potrebná hĺbka, všetko je to akési „len tak“, plytké a na povrchu rozmazané.

Vyjadrenie jednej z postáv, že za „všetko ozajstné zlo môžu skorumpované spoločnosti“ je len ďalším výkrikom do tmy, z ktorej sa tvorcovia nedostali. Áno, riešia sa tu otázky typu, či naozaj stačí zatvárať do väzenia bankových lupičov, aby sa zo sveta stalo lepšie miesto, no nič veľké za tým hľadať netreba. Jednoducho odznejú a ide sa ďalej.

Ak sa ale zameriame čisto na pohnútky postáv, je to podstatne lepšie. Tým, že tvorcovia pracujú s tak dlhým časovým horizontom, si ich mohli dovoliť rozvinúť vo väčšej miere a s postavami sa naozaj dokážeme v ich postojoch a myšlienkových pochodoch zžiť.

Herecké obsadenie na výbornú, postavy až príliš čierno-biele

Postavy pritom majú potenciál byť komplexne rozvinuté, aby sa šlo s ich úvahami až do morku kostí, pretože väčšina z nich dostala veľkú porciu vlastných scén. Na to by ale potrebovali lepšie vystavané dialógy aj hutnejšiu atmosféru, ktorá by im dodala váhu.

Aj napriek tomu sa v Netflixe rozhodli, že pôjdu cestou pomalého rozprávania príbehu založenom na zdĺhavej interakcii postáv. Šestica pôvodných superhrdinov má ďaleko od idylickej spoločnosti, no ani šesťhodinová nádielka neprinesie dostatok elektrizujúcich momentov s výmenou názorov.

Herci si ale svoje úlohy užívajú a je to vidieť. Neobsadiť žiadne veľké mená je v dnešnej seriálovej produkcii pre mňa vítaným krokom, pretože ak sú postavy dobre zahrané, pridáva to na autentickosti. Nemusia mať ani tie najlepšie dialógy, aby pôsobili živo a uveriteľne, a to je práve aj tento prípad.

Najmä mladé verzie prvých superhrdinov ťahajú svojimi výkonmi príbeh tým správnym smerom: Herec Josh Duhamel ako hlavný Utopián Sheldon Sampson je v úlohe blúznivého mladíka a neskôr otca rodiny, patriota a najsilnejšej postavy ako doma, Ben Daniels, ktorý stvárnil pragmatického Waltera Sampsona, má niekoľko skvelých výstupov a Leslie Bibb ako Lady Liberty si rolu Sheldonovej manželky potichu užíva aj vďaka skvelej práci maskérov.

TMDB

Z mladej generácie dostáva najviac priestoru dvojica súrodencov Chloe a Brandon Sampsonovcov. Najmä prvá menovaná, ktorú stvárnila Elena Kampouris, sa na úlohu neposlušnej a drogovo závislej dcérenky výborne hodila.

Pre nezhody s otcom sa z nej stala čierna ovca rodiny a čoraz viac sa jeden druhému navzájom odcudzujú. To Brandon je presným opakom a snaží sa kráčať v stopách svojho otca, aby po ňom jedného dňa mohol prebrať úlohu najvyššie postaveného Utopiána. V úvode sa ale hneď stane niečo, čo ani jeho vzťahu s otcom nepomôže.

Ako veľké plus treba ale vyzdvihnúť celé herecké osadenstvo, bez ktorého by Jupiter’s Legacy vo svojej podstate trpel ďaleko viac. Je preto škoda, že charaktery sú vybudované až príliš čierno-bielo a vzhľadom na ich pozadie sa z nich (až na výnimky ako Sheldon či Chloe) mohlo dostať ešte viac. Druhá séria má v tomto smere postavené solídne základy, stačí ich poriadne uchopiť.

Akcie je ako šafránu a keď už príde, je nanajvýš priemerná

Ak ide o komiksovú adaptáciu na obrazovkách, tak nejak sa očakáva aj akcia. Lenže v tomto prípade je to s ňou ako s Beckettovým Čakaním na Godota. Ak si odmyslíme prvú časť, ktorá ponúkla asi najpôsobivejšie akčné sekvencie, tak do konca ostávalo len dúfať, že príde niečo, čo určite bude stáť za to, ale ono nič také neprišlo.

YouTube (screenshot)

Pár nezaujímavých pästných súbojov (možno s výnimkou bitky vo vákuu, aj tá ale okrem konceptu tichej potýčky nijak nevyčnieva), naháňačka v dodávke, jeden súboj s katanami, s akým si John Wick umýva zuby a inak spálená zem. Ak nie v príbehu so superhrdinami, tak kde potom využiť predstavivosť pri akčných scénach?

A áno, máme tu ruky vrhajúce ohnivé gule, laserové oči, lietanie, čítanie mysle, ultra silných aj rýchlych jedincov, ale nič z toho neprinesie dostatočné potešenie, pretože ak aj nejaká akcia je, pôsobí veľmi fádne a odbito. Posledné dve časti naberú mierne rýchlejší spád, ale nič dramatické neočakávať.

Neustále skákanie z minulosti do súčasnosti a naopak ničí budovanú atmosféru

Dejová linka z minulosti sa, na rozdiel od tej prítomnej, uzavrie, a my sa dozvieme, ako a kde prišli hrdinovia k svojim schopnostiam. V udalostiach z terajšieho sveta síce postupne pribúdajú postavy ako na bežiacom páse, no po skončení zanechajú za sebou viac otázok než odpovedí. Rovnako sú na tom aj používané supertechnológie alebo záporák.

YouTube (screenshot)

Časové skoky sú pre seriál mimoriadne dôležité a dá sa povedať, že na nich stojí. ALE… Nezazlievam tvorcom, že sa rozhodli rozkúskovať všetky časti na krátke sekvencie minulosti prelínajúcej sa so súčasnosťou, no spôsob, akým k tomu pristúpili, väčšinou zabil akúkoľvek atmosféru budovanej scény a postupne to začalo pôsobiť ako nikdy nekončiaci cliffhanger.

Skladačka sa predsa dá zložiť komplexne a zároveň napínavo (a zase tí Watchmeni). Čo môže fungovať v komiksoch, nemusí byť výhrou v seriáli a tak tu máme množstvo vyložene nudných chvíľ.

Celá šou má z pohľadu príbehu len pár svetlejších momentov a je to veľká škoda. Sheldonova seansa pri terapeutovi, veľký, a v podstate dej utvárajúci, súboj na konci prvého dielu alebo napínavý rozhovor Sheldona na farme sú skrátka na jednu celú sériu veľmi málo.

Jednoznačne lepšou dejovou linkou je tá z minulosti. Pôsobí konzistentne, zaujímavo, do detailov vysvetlí pohnútky postáv a aj ich obšírne predstaví. Dobrodružná cesta na tajomný ostrov ponúka náznaky Indiana Jonesa a na jej konci čaká odmena po prežitých peripetiách pre všetkých zúčastnených.

Nevysvetlené veci dávajú tvorcom pri pokračovaní voľnú ruku. Bude to ale stačiť?

Veľké otázky bytia a role superhrdinov vo svete postupne tak nejak vyšumeli a do konca série sa neriešilo prakticky nič iné, než či je v poriadku zabiť zloducha, alebo sa slepo držať zaužívaného kódexu. Miestami sa prebrala politika aj rasizmus, ale ako väčšina dôležitejších tém v Jupiter’s Legacy, aj tieto sa minuli zamýšľaným účinkom a ponúkajú len prázdne frázy a prešľapovanie na mieste.

TMDB

Efekty neurazia, a aj keď sa kvalitou väčším komiksovým seriálom z dielne Marvelu nemôžu rovnať, pôsobia veľmi príjemne. Zvolené kostýmy aj napriek infantilnému prevedeniu vôbec nevadili, práve naopak. Fanúšikov komiksovej predlohy isto poteší ich pomerne verné spracovanie. Aj keď tvorcovia jednu dejovú kapitolu nateraz uzavreli, na stole nechali rozdaných veľa kariet z tej druhej pre (prípadné) ďalšie pokračovania.

Mnoho dvier tak zostalo otvorených a skutočne sa uzavrelo len pár z nich. Čas ukáže, či to na navnadenie divákov na pokračovanie bude stačiť. Potenciál tu rozhodne je, len spracovanie akosi pokrivkáva. Chcelo by to zapracovať na akčnej choreografii, menšom kúskovaní deja aj hutnejšom adresovaní načrtnutých tém.

Nemusíme dostať tony akcie, bohato postačia aj malé vsuvky, len nech nepôsobia mdlo. Ak už sa rozvíria vody hlbokých tém, nech adresujú problémy dospelo. Konflikty postáv? Kľudne nech zostanú v hojnom počte, ale s dávkou hmatateľných emócií.

A tak sme síce dostali komorné a neortodoxné spracovanie superhrdinskej tematiky, ale so žalostne nevyužitým potenciálom a s príliš rozťahaným rozprávaním. Seriál sa so svojou prvou sériou radí skôr k priemeru, ale sľubné načrtnutie sveta a jeho postáv pripravilo premisu, ktorá môže pri lepšom spracovaní ešte napínavo expandovať.

HODNOTENIE

5.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú