AirTagy od Applu sú perfektné na sledovanie takmer čohokoľvek. Nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa sa ale nepáči, že ich zákazníci používajú na sledovanie batožiny. Rozhodli sa teda pre radikálny krok a zakážu prepravovať AirTagy v odbavenej batožine, informuje The New York Times.

Tento krok je šokujúci, keďže ide presne proti tomu, čo tvrdí Apple. Podľa neho sú AirTagy v súlade so všetkými reguláciami a úplne bezpečné.

Tento krok sa pritom netýka len letov pod logom Lufthansy, ale aj všetkých jej dcérskych spoločností Austrian, Swiss, Brussels Airlines, Eurowings, Air Dolomiti a Edelweiss. Je teda pravdepodobné, že na novú reguláciu si budeme musieť dať pozor všetci, aj keď lietame zo susednej Viedne.

Apple tvrdí, že AirTag je neškodný

Regulátori v Spojených Štátoch už dávnejšie rozhodli, že Apple AirTag je pre letovú bezpečnosť neškodný. Platí pritom, že lietadlá za veľkou mlákou sú vo všeobecnosti citlivejšie na zdroje rušenia, ako je napríklad telefón.

V Európe je napríklad zapnutie letového režimu na smartfóne len odporúčané, no operátori aj tak využívajú frekvencie a pásma, ktoré pre lietadlo nepredstavujú riziko. AirTag však nekomunikuje cez satelit alebo pozemný vysielač, ale cez Bluetooth.

Ak si zapneš letový režim, Bluetooth funguje naďalej úplne bez problémov. Vďaka tomu môžeš v lietadle napríklad počúvať hudbu. Je to práve preto, lebo Bluetooth nemá na letové systémy lietadla žiaden vply.

Podľa vyjadrení spoločnosti však problém nemusí spočívať vo vysielaní signálu potenciálne ovplyvňujúceho prístorje, ale v batérii, ktorú AirTag používa. Prevážanie lítiových batérií v podpalubí je prísne zakázané kvôli zmenám tlaku a teplôt, ktoré by mohli zapríčiniť požiar či explóziu. „Gombíkové“ batérie (CR2032) však nie sú žiadny veľký akumulátor a podobnú batériu používajú napríklad aj hodinky alebo kľúče od auta, ako na Twitteri podotkol flyRosťa.

Apple v stanovisku pre The New York Times uviedol, že AirTagy sú „v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými reguláciami v letovej doprave pre príručnú aj odbavenú batožinu.

Aký trest hrozí za porušenie?

Lufthansa na svojom Twitteri uvádza, že každý odbavený AirTag musí byť deaktivovaný. V prípade porušenia však nemusí nevyhnutne dôjsť k trestu. Zatiaľ spoločnosť do svojich interných pravidiel nič podobné nezakomponovala a vyzerá to tak, že v najbližšej dobe sa jedná len o akési odporúčanie.

To sa však môže kedykoľvek zmeniť a z odporúčania sa môže ľahko stať prísne kontrolovaná regulácia.

Realita je však taká, že AirTag preukázateľne neovplyvňuje letovú bezpečnosť viac, než pár bezdrôtových slúchadiel alebo hodiniek. Krok Lufthansy sa zdá byť nezmyselný a to, že novinku nezakomponovali do interných pravidiel, naznačuje, že nemecká letecká spoločnosť si toho je vedomá.

V stanovisku pre portál TGP navyše včera zástupcovia spoločnosti otočili a povedali: „Lufthansa Group vykonala vlastné testovanie rizika sledovacích zariadení s nízkou batériou a vysielacím výkonom, zistili sme, že v odbavenej batožine nepredstavujú bezpečnostné riziko. Nikdy sme takéto zariadenia nezakázali,“ pričom narážali práve na AirTag.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú