Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Egyptské pyramídy sú pre ľudstvo záhadou a dokonca ani pomocou moderných stavebných technológií by sme takýto monumentálny objekt nedokázali postaviť. Doposiaľ vedci špekulujú nad tým, akým spôsobom mohli byť pyramídy postavené, no zatiaľ sa k presvedčivej a jednoznačnej odpovedi nedopátrali. 

Egypt v sebe skrýva mnoho tajomstiev, ktoré si so sebou do hrobu zobrali staré civilizácie. Gíza sa môže pýšiť najväčšou pyramídou, ktorá sa nielenže zachovala do dnešných dní, ale zároveň patrí medzi 7 divov antického sveta. Veľká pyramída v Gíze je súčasťou komplexu niekoľkých pyramíd, ktoré starým Egypťanom mohli slúžiť ako orientáčné body. Ich útroby sú však po stáročia nesmiernou záhadou, ktorú sa snažilo odhaliť mnoho vedcov. Tú najväčšiu z pyramíd Egypťania postavili pre faraóna Khufu, prezývaného tiež ako Cheops, niekedy medzi rokmi 2509 až 2483 p.n.l.

Tisícročné tajomstvo sa odkrýva

Archeológovia teraz pomocou muónov objavili tajomný priestor, ktorý je veľký približne 30 metrov a nachádza sa priamo nad Veľkou galériou, teda chodbou v strede pyramídy. Muóny vznikajú pri rozpade kozmických lúčov, ktoré dopadajú do našej atmosféry skrz okolitý vesmír a rozdeľujú sa na subatomické častice. Tie sa pohybujú rýchlosťou svetla a môžu prechádzať jednotlivými objektami, pričom prechod vzduchom je viditeľne rýchlejší.

Nenechaj si ujsť
Vedcom sa podarilo overiť teóriu starú desiatky rokov. Merania svetlom budú výrazne presnejšie

Tak mohli archeológovia objaviť dutiny a prázdne miesta vnútri Veľkej pyramídy v Gíze. Principiálne je tento spôsob podobný röntgenovým lúčom. Výsledné zábery prázdnych miestností v pyramíde však nedosahujú vysokého rozlíšenia. Kvôli tomu je zložité určiť, či je novo objavený priestor dokonalo horizontálny, alebo mierne naklonený.

Zobraziť celú galériu (3)
ScanPyramids mission

Sme si istí, že je tam veľký priestor, o ktorom doteraz nešpekulovali žiadne teórie. Táto misia je o pochopení pyramíd, ale aj o inováciach.“-Mehdi Tayoubi, HIP Inštitút.

Taktiež nie je isté, či ide o jednu rozsiahlu miestnosť, alebo sa priestor skladá z viacerých menších miestností. Tento objav pomohol vedcom pri skúmaní jedného z najväčších divov sveta, no zároveň vyvolal množstvo ďalších otázok, ktoré zrejme tak skoro zodpovedané nebudú. Aby bol neznámy priestor vnútri pyramídy preskúmaný, bude ďalším krokom vývoj robota, ktorý by sa do tajomného zákutia vybral.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú