Technológie dnes prakticky zasahujú do každej oblasti našich životov. Sú často odpoveďou na zložité problémy a prispievajú k bezpečnejším, jednoduchším či efektívnejším riešeniam v spoločnosti. Jedným z miest, kde takéto nápady vznikajú, je špeciálne podujatie, ktoré vo svojom názve kombinuje zdanlivo nesúvisiace veci: hackovanie a maratón.

Celé to môže pôsobiť divne. Hackovanie je v našich mysliach obvykle spojené s ilegálnou činnosťou, no prisúdiť mu môžeme aj pozitívnejší zmysel. „Hacknúť problém a priniesť jeho riešenie“ je v podstate zadaním špeciálnych súťaží s názvom Hackaton. Podujatie nie náhodne nesie symboliku aj s maratónom. Nielen fyzická, ale aj psychická výdrž je predpokladom k ceste za úspešným dokončením súťaže.

Hackaton je v IT svete čoraz populárnejšou formou hľadania inovácií, učenia sa a získavania skúseností. Ide spravidla o niekoľkodňové podujatie, ktoré spája dokopy vývojárov, programátorov či dizajnérov a ďalších podobne zmýšľajúcich ľudí. Každý hackaton je iný a každý rieši iný špecifický problém. Či už jednotlivci alebo tímy následne pracujú na jeho „hacknutí“ a vyriešení. Vyhráva najlepší nápad vyhodnotení odbornou porotou.

Obvykle celé snaženie trvá niekoľko dní. Hľadanie riešenia je spojené s veľkou drinou, hraničnými termínmi, počas ktorých je prakticky nemožné projekt úplne dokončiť, so stresom a tiež s nedostatkom spánku. Hackatony jednoducho bolia. Prečo sa ich teda talentovaní programátori a vývojári zúčastňujú čoraz viac?

1. Sú ideálnou príležitosťou k učeniu

Hackatony sú nabité príležitosťami na vzdelávanie a získanie praktických skúsenosti. Začína to vytvorením nápadu, potrebou efektívne spolupracovať s kolegami, manažovaním projektu, testovaním, stíhaním stanovených termínov až po preukázanie prezentačných schopností pred porotou. Prácou s ostatnými sa účastníci učia množstvo nových tipov a trikov, ktoré im nakoniec môžu pomôcť získať novú prácu či stáž.

2. Networking s ostatnými účastníkmi a odborníkmi

Hackatony sú pre tých, čo milujú technológie. Na jednom mieste sa tak stretnú podobne zmýšľajúci ľudia, inovatívni, bystrí, s cieľom učiť sa. Je to ideálne miesto na otázky, konverzácie aj siahodlhé debaty, ktoré možno nakoniec povedú k riešeniu. Hackatony sú skvelým podujatím pre zdieľanie nápadov, učenie sa od ostatných a vytváranie nových kontaktov.

3. Na konci možno čaká finančná odmena aj nová práca

Keďže sa hackatony venujú riešeniu špecifického problému, vyvolávajú záujem súkromných spoločností aj sponzorov, pre ktoré ide o príležitosť k investícii. Hackatony sú súťažou, ktorá má svojich víťazov. Najlepší projekt, ktorý vyberie odborná porota je spojený aj s finančnou výhrou. Tá sa často pohybuje v tisíckach eur, a to je samozrejme tiež motivácia zúčastniť sa. Nezriedka sa stáva, že spoločnosti využívajú dané podujatie pre akvizíciu nových talentov.

4. Možnosť byť súčasťou inovatívneho riešenia pálčivých problémov v spoločnosti

Dopad predstavených riešení často ďaleko presahuje očakávania. Zadania na hackatonoch sú výzva, dotýkajú sa komplikovaných problémov v spoločnosti, často ide o úlohy z oblasti zdravotníctva, ochrany dát či kontroly narábania s verejnými financiami. A nielen víťazné projekty môžu nakoniec priniesť dôležité riešenia. Hackatony sú podujatím pre ľudí, ktorí chcú prispieť k lepšej spoločnosti.

5. Kreatívny proces vedie k väčšej sebarealizácii

Samozrejme, hackatony majú súťažnú podobu, v ktorej platí, že vyhrať môže len jeden. Lenže neoficiálnych víťazov môžeme nájsť aj v poli porazených. Pri hľadaní riešenia špecifického problému sa môže „nechcene“ objaviť nápad na niečo úplne iné. Z poznatkov, ktoré programátor získa na podujatí, môže čerpať pri iných projektoch a produktoch.

Poď na svoj prvý Hackaton

Hackatony sú teda na jednej strane obrovsky náročným podujatím, vyžadujú si intenzívnu snahu počas niekoľkých dní a niekedy aj ukrátenie zo spánku. Lenže na druhej strane sú výzvou, ktorá môže účastníkov posunúť nielen v kariérnom živote. Nápady, kontakty a nové znalosti z týchto podujatí sú často základom pre ďalší rast.

Hackatony pritom nie sú určené len pre skúsených vývojárov, ktorí majú za sebou niekoľkoročnú prax v programovaní. Sú príležitosťou aj pre študentov a začínajúcich programátorov nabrať dôležité skúsenosti a veľa sa naučiť. V našich končinách dnes síce platí, že hackatony stále nie sú bežnou záležitosťou, jedna unikátna príležitosť sa však v najbližších dňoch ponúka.

Pozývame ťa na najbližší hackaton na Slovensku, ktorého zadaním je výzva z oblasti medicíny. Jej vyriešenie môže pomôcť mnohým ľuďom a možno práve ty budeš vedieť, ako najlepšie na to. Všetko podstatné sa už dozvieš na oficiálnej stránke podujatia.

Článok vznikol v spolupráci s podujatím #HackatonMigrena

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom