Obrovské staroveké mayské mesto náhodne objavil vedec pri vyhľadávaní na Google a neskoršom prezeraní laserovej mapy LiDAR. Objavil tak stratené mesto zvané Valeriana, ktoré bolo po celý čas pred očami, avšak nikto si ho nevšimol. O netradičnej metóde objavu portál Futurism.

Pomocník Google

„Bol som asi na šestnástej stránke vyhľadávania na Google a našiel som laserový prieskum, ktorý vykonala mexická organizácia na monitorovanie životného prostredia,“ uviedol vo vyhlásení doktorand antropológie na Univerzite Tulane, Luke Auld-Thomas. Štúdia bola publikovaná v časopise Antiquity.

Na tejto stránke sa nachádzala laserová mapa z roku 2013, vytvorená pomocou technológie LiDAR. Pulzy LiDARu vytvorené z lietadla umožňujú archeológom merať aj malé rozdiely vo vzdialenostiach, aby vytvorili trojrozmerné modely oblastí. Údaje z tejto mapy pokrývajú plochu zhruba 58,3 štvorcových kilometrov. Tieto dáta boli pôvodne určené na skenovanie lesov v oblasti Campache, v južnom Mexiku.

Antiquity/Cambridge University Press

Len 15 minút od neďalekého mesta

Doktorand a jeho tím našli skryté mayské poklady vo forme viac ako 6 500 predhispánskych stavieb v Campeche v Mexiku, vrátane ikonických kamenných pyramíd. Tím vedcov objavili tri lokality, ktoré sa veľkosťou dajú prirovnať ku Edinburgu, hlavnému mestu Škótska.

„Nenašli sme len vidiecke oblasti a menšie osady. Našli sme tiež veľké mesto s pyramídami hneď vedľa jedinej diaľnice v tejto oblasti, neďaleko mesta, kde ľudia už roky aktívne hospodária medzi ruinami,“ uviedol vedec.

Ako uvádza BBC, podľa vedcov, staroveké mesto mohlo byť domovom pre 30 až 50 000 ľudí na svojom vrchole v rokoch 750 až 850 nášho letopočtu.

Staroveké mayské mesto bolo „skryté na očiach“, pretože sa nachádza iba 15 minút pešo od hlavnej cesty neďaleko mayského mesta Xpujilu. V tomto meste dodnes žijú tisíce potomkov Mayov. Calakmul, ktoré je obľúbeným turisticky vyhľadávaným mayským mestom, je od tohto miesta vzdialená len 100 kilometrov.

Cambridge

„Vláda o tom nikdy nevedela, vedecká komunita o tom nikdy nevedela,“ uviedol Auld-Thomas. Vedec pripomenul, že ešte stále máme čo objavovať, pretože sme neobjavili všetko.

Mayská civilizácia bola rozšírenejšia, než sme si mysleli

Výsledky výskumu ukazujú, že urbanizácia Mayov bola rozšírenejšia, než sa pôvodne predpokladalo. „Naše chápanie mayskej civilizácie bolo dlho obmedzené na oblasť niekoľkých stoviek štvorcových kilometrov,“ uviedol vedec. Vedci však stále nevedia zhodnúť v tom, čo prinútilo obyvateľov, aby opustili miesto, viacerí to však pripisujú klimatickým zmenám.

„Naznačuje to, že krajina bola na začiatku sucha úplne plná ľudí a nezostalo jej veľa flexibility. A tak sa možno celý systém v podstate rozpadol, keď sa ľudia vzdialili,“ uviedol vedec pre BBC.

Ako pripomína BBC, keďže na mieste zatiaľ nikto nebol, neexistujú ani žiadne záznamy a fotografie z danej oblasti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú