Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo v jednej z najťažšie pozorovaných častí vesmíru objaviť masívnu extragalaktickú štruktúru. Jej objav pomáha vyplniť tienistú časť našej kozmickej mapy. Na tému upozornil portál Futurism.

Ukrývala sa vo svetle Mliečnej dráhy

Tím vedcov v novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv dokázal nahliadnuť do tajomnej zóny zakrytej za našou vlastnou galaxiou, pričom sa im podarilo objaviť obrovskú extragalaktickú štruktúru, ktorá sa javí ako veľká kopa galaxií.

NASA, ESA, M. Postman (STScI), T. Lauer (NOAO), and the CLASH team

Ako upresňuje portál Vice, kandidát na novú galaktickú kopu s označením VVVGCl-B J181435-381432, je skrytý za centrálnou vypuklinou Mliečnej dráhy, v oblasti nazývanej Zone of Avoidance. Ide o oblasť ukrytú za svetlom Mliečnej dráhy, pričom táto zóna zakrýva zhruba 10 až 20 % oblohy. Hoci občas sa nám prostredníctvom rôznych metód a teleskopov podarí nahliadnuť do tejto oblasti, väčšina z nej je stále neprebádaná.

K nahliadnutiu za galaktický závoj tvorený veľkým množstvom hviezd a prachu pomohol prieskum ESO s názvom VVV. Jeho cieľom je snímať centrálne vydutie Mliečnej dráhy a jej priľahlú oblasť v blízkej infračervenej oblasti.

Keď si vedci uvedomili, čo sa im prostredníctvom tohto prieskumu podarilo zahliadnuť, neváhali a na ďalší prieskum využili infračervený prístroj FLAMINGOS-2 namontovaný na teleskope Gemini South v Čile, ktorým zmerali červený posun. Ten veľmi zjednodušene hovorí o vzďaľovaní astronomických objektov, pričom čím rýchlejšie sa daný objekt posúva, tým väčší je červený posun pozorovanej štruktúry.

Prečo je tento objav tak veľkolepý?

Vo výsledku potom vedci odhalili podrobnosti o celkovo piatich galaxiách vzdialených zhruba 3 miliardy svetelných rokov, o ktorých si vedci myslia, že sú súčasťou omnoho väčšej galaktickej štruktúry – kopy galaxií. Podľa prvotných odhadov tímu by sa v tejto štruktúre mohlo nachádzať až okolo 58 galaxií, ale pre potvrdenie bude potrebné urobiť ešte ďalšie pozorovania.

Červené kocky označujú päť objavených galaxií. Vpravo sú zobrazené všetky potenciálne galaxie objavenej štruktúry. ScreenShot/ Daniela Galdeano et al./ arXiv

Podľa spoluautora štúdie Dante Minnitiho vyzerá pozorovaná štruktúra skutočne veľmi mohutne, ale je zatiaľ veľmi ťažké určiť, ako veľká v skutočnosti je. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že vedci neposkytli množstvo informácií o svojom objave, opak je pravdou.

Už len samotný objav tejto galaktickej kopy je obrovským úspechom, pretože objaviť nejaké štruktúry v Zone of Avoidance je, kvôli vysokej hustote hviezd a obrovskému množstvu prachu pozdĺž línie nášho pohľadu, nesmierne náročné.

Odhaliť čo všetko sa skrýva v tejto zóne, je pre mnohých astronómov prioritou aj z toho dôvodu, že sa v nej ukrýva neidentifikovaná gravitačná anomália známa ako Veľký atraktor. Tá k sebe priťahuje všetky galaxie a galaktické kopy ako magnet a nikto zatiaľ nevie s istotou potvrdiť, prečo je to tak.

Najväčšie štruktúry vo vesmíre

Pred dvomi rokmi bola v tejto oblasti oblasti objavená aj štruktúra s názvom South Pole Wall, ktorá sa rozpína na vzdialenosť 1,37 miliárd svetelných rokov a patrí medzi vôbec tie najväčšie štruktúry vo vesmíre. Len pre zaujímavosť, v súčasnosti je najväčšou galaktickou štruktúrou Great Wall, ktorá sa rozpína na vzdialenosť 9,7 miliárd svetelných rokov. Pre lepšiu predstavu, vzdialenosť 9,7 miliárd rokov predstavuje desatinu pozorovaného vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú