Vedcom sa podarilo identifikovať približne 3.7 miliardy rokov staré bunky, ktoré by mohli byť predchodcom všetkých živých organizmov na našej planéte, vrátane nás, ľudí.

Vedcom z Wageningen University sa podarilo identifikovať v sedimente z morského dna v okolí Grónska doposiaľ neznámu štruktúru DNA. Ako informuje portál Earth, táto DNA štruktúra má patriť takzvaným Eukaryotyckým bunkám, ktoré sú staré 3,7 miliardy rokov a ktoré by mohli byť predchodcami živých organizmov.

Miliardy rokov staré dôkazy prvého života

Výskumný tím pod vedením Thijsa Ettemu tieto bunky ďalej skúmal a pokúšal sa ich umelo chovať v laboratórnych podmienkach. Bunka dostala pomenovanie Lokiarchaeota, pretože bola poprvýkrát objavená pri takzvanom Lokiho hrade, čo je systém piatich podmorských hydrotermálnych prieduchov. Ako píše portál ScienceAlert, bunky sa zoskupujú do takzvaných Eukaryotov, čo sú obrovské zoskupenia s veľkosťou takmer 10 000-krát väčšou ako samostatná bunka.

Nenechaj su ujsť
Významný úspech vedeckej komunity. Zastavili šírenie buniek zákernej rakoviny prelomovou metódou

Tvorba týchto Eukarytov prebieha spôsobom, že jedna bunka akoby „zjedla“ tú druhú. Iné bunky z tejto kategórie majú životný cyklus dlhý 1,5 až 3 hodiny. Bunky Lokiarchaeota dokázali prežiť v laboratórnych podmienkach 20 dní. Celý experiment skúmania týchto buniek trval 12 rokov, no podľa výskumníkov by to chcelo ešte viac času, aby mohli lepšie pochopiť vznik života na našej planéte.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP