Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už v roku 1687 rozobral Isaac Newton tzv. Problém troch telies. Po takmer 350 rokoch však stále neprišlo riešenie, ktoré by ho reálne opísalo matematickým vzorcom. Dlho sa pritom uvažovalo nad možnosťou, že daný problém nemá riešenie, avšak postupne sa ukázali rôzne čiastkové riešenia, ktoré ho dokázali vyriešiť za určitých podmienok. To sa nedávno podarilo aj astrofyzikom z Jeruzalema, informuje portál ScienceAlert.

A o čom tento problém hovorí? Vo všeobecnosti vypovedá o pohybe troch telies v priestore, ktoré sa navzájom gravitačne ovplyvňujú. Pôvodne táto myšlienka bola vznesená na pohyb sústavy Zem-Slnko-Mesiac, no je možné ju aplikovať na akékoľvek tri hmotné, guľovo symetrické telesá.

Cieľom vyriešenia problému je zistiť pohybové rovnice týchto troch telies, a teda polohu na dráhe, smer a veľkosť ich rýchlosti pre ľubovoľný čas v budúcnosti aj v minulosti. Celý problém je samozrejme komplexnejší, avšak stačí nám vedieť tieto základné veci.

Jeden z najstarších problémov v astrofyzike

Pre vedcov je tento problém dlhodobou záležitosťou – prakticky od jeho vyslovenia Newtonom v roku 1687. Čiastkové riešenia síce poskytli odpovede na niektoré situácie, avšak nedokázali pokryť všetky možné scenáre. To sa síce nepodarilo ani vedcom z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, no ich štatistický model dokáže s vysokou mierou prenosti pokryť viacero možností pohybu troch a dvoch vesmírnych telies.


By DnttllthmmnmOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Na základe priemerov tento model zisťuje, čo sa bude v danom systéme odohrávať. Vedci sa zamerali konkrétne na situáciu, kedy sa z trojhviezdneho systému stane stabilný binárny systém (s dvomi telesami). Nové riešenie vedie vedcov k pochopeniu toho, ako sa budú tieto dva objekty následne správať. Svoje zistenie publikovali v časopise Nature.

Siyavula Education/Flickr

Cieľom je zistiť, ako sa odlúčením jedného telesa zmení ťažisko zvyšných dvoch a ako sa zmení ich smer, dráha či rýchlosť “cestovania” vesmírom. No hoci toto riešenie nie je komplexné a neponúka finálnu odpoveď na problém troch telies, ide o ďalšiu časť skladačky a postupnými krokmi sme čoraz bližšie k tomu, aby sme ho konečne rozlúskli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú