Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Súčasná situácia okolo pandémie koroanvírusu začala víriť vody aj vo vedeckých kruhoch okolo medziplanetárneho cestovania. Vedci zo Stanfordu dvíhajú varovný prst a podľa nich by sme si mali dávať pozor, aby sme so vzorkami z Marsu na Zem nepriniesli aj mimozemské patogóny, píše portál Futurism.

Profesor Scott Hubbard vo svojej správe zdôraznil, že riziko prenosu mimozemských patogénov na Zem je minimálne. Nepredpokladá sa, že by na červenej planéte existovala nejaká forma života. Pri práci so vzorkami však aj napriek tomu odporúča, aby s nimi zaobchádzali, akoby predstavovali riziko zrovnateľné napríklad s vírusom eboly.

Všetky vzorky by tak mali zostať po návrate na Zem v prísnej karanténe. Medziplanetérne lety, ktoré budú aj vďaka SpaceX v budúcnosti čoraz bežnejšie, však budú predstavovať oveľa väčšiu hrozbu kontaminácie iných planét patogénmi zo Zeme.

Prenos pozemských patogénov na ostatné planéty môže úplne zničiť budúce výskumy na mimozemských planétach. Vedci preto odporúčajú v čo najvyššej miere využívať techniku a zostup ľudskej posádky napríklad na Mars by sa mal vykonávať iba v nevyhnutných prípadoch.

NASA

Ako informuje portál Phys, všetka technika, ako aj skafandre astronautov, by mali byť pred vstupom na cudziu planétu dôkladne dekontainoavané. V prípade techniky je však proces dekontaminácie oveľa jednoduchší a účinnejší.

V prípade roveru, ktorý bude súčasťou misie Martian Sample Return, prebiehal proves dekontaminácie tak, že vozidlo bolo doslova „upečené“ pri vysokej teplote.

Aj napriek tomu, že skafandre astronautov by sa teoreticky dali dôkladne vydezinfikovať, pri nich môže dochádzať „únikom spod skafandra“ a práve to má byť podľa profesora Hubbarda najväčšia hrozba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú