Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hodnotu Ludolfovho čísla, známeho tiež ako „pí“, sa podarilo vypočítať na rekordnú dĺžku. Najnovšie poznáme až 62,8 bilióna jeho číslic. Celý výpočet bol navyše oproti predchádzajúcemu rekordu  až 3,5-krát rýchlejší. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Rekordne veľký počet číslic

Ako píše portál Independent, švajčiarskym vedcom sa konštantu π, vyjadrujúcu pomer obvodu kruhu k jeho priemeru, podarilo vypočítať na 62,8 bilióna číslic prostredníctvom superpočítača. Hoci poznanie takého množstva číslic v nekonečne dlhom iracionálnom čísle nemusí mať žiadny praktický dopad, často sa používa ako neoficiálne meradlo pre najnáročnejšie výpočty.

Pixabay

V roku 2019 sa o rekord postarala Emma Haruka Iwaová, zamestnankyňa spoločnosti Google, ktorá prostredníctvom cloudových výpočtov dokázala vypočítať až 31,4 bilióna číslic tejto konštanty. Rekord minulý rok pokoril Timothy Mullican, ktorý zistil až 50 biliónov číslic Ludolfovho čísla, upozorňuje portál The Register.

Švajčiari ale dokázali nájsť až 62,8 bilióna číslic z konštanty pí iba za 108 dní a 9 hodín, čo oproti minuloročným predchádzajúcim rekordom predstavuje rapídne zrýchlenie. Podľa Univerzitného centra pre dátovú analýzu, vizualizáciu a simulácie bol výpočet takmer 2-krát rýchlejší ako rekord z roku 2019 a 3,5-krát rýchlejší ako rekord z roku 2020.

„V sobotu ráno o 9:30 náš vysokovýkonný počítač úspešne dokončil výpočet pí s presnosťou na 62 831 853 071 796 číslic,“ cituje portál Independent vyjadrenia vedcov.

O výpočet sa postaral superpočítač

Podľa dostupných informácií vedci na výpočet využili rig poháňaný dvoma 32-jadrovými procesormi AMD Epyc 7542, server s 1 TB pamäťou RAM a systém Ubuntu Linux 20.04, ktorý bol nainštalovaný na dvojicu SSD diskov bližšie nešpecifikovanej veľkosti.

Pohľad na procesory a disky s operačným systémom (žltá) a HDD v JBODe (Červená) FHGR / DAViS-Centre

Celkovo bolo v systéme JBOD (Just a Bunch of Disks) prepojených 38 pevných diskov s rýchlosťou 7 200 otáčok za minútu. Každý disk mal kapacitu 16 TB. SSD sa vedci údajne báli použiť, pretože by im výpočty mohli spôsobiť problémy.

Z celkového množstva 38 HDD bolo 34 použitých na ukladanie hodnôt (medzivýpočtov) z pamäte RAM. Celkovo bolo pri výpočtoch využitých až 510 TB pamäte, pričom 63 TB (zvyšné 4 disky) zabralo iba samotné uloženie výsledku. Paralelný presun údajov zo servera na disky zabezpečovala aplikácia y-Cruncher, ktorá presúvala dáta rýchlosťou 8,5 GB/s.

Aktuálne vedci čakajú na schválenie a zapísanie ich rekordu do Guinessovej knihy rekordov. Keďže rekord zatiaľ nie je oficiálne zapísaný, vedci sa rozhodli publikovať iba posledných 10 číslic konštanty. Poslednými známymi číslicami Ludolfovho čísla sú teda 7817924264.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú