Inžinieri v susednom Rakúsku majú na svojom konte nový fenomenálny úspech. Tímu vedcov z Viedne sa podarilo vytvoriť fotočip s umelou inteligenciou, ktorý dokáže identifikovať obrazce až pri rýchlosti 20 miliónov snímkov za sekundu, informuje portál IEEEspectrum.
Neurónové siete sa v súčasnej dobe pomerne často využívajú v takzvanom strojovom videní a fungujú na rovnakom princípe, ako pri riešení akéhokoľvek iného problému. Proces učenia pozostáva z posilňovania alebo z oslabovania jednotlivých spojení (synapsií) medzi neurónmi, teda podobne ako pri ľudskom učení.
V súčasnosti funguje rozpoznávanie obrazu pomocou neurónových sietí tak, že sieť musí dekódovať každý jeden snímok, pixel po pixeli a riadok po riadku. Tento spôsob je ale časovo veľmi náročný a rýchlosť takejto neurónovej siete je značne limitovaná hardvérom, na ktorom beží. Tím vedcov z TU Wien na čele s Lukasom Mennelom však vytvoril obrazový senzor, ktorý má neurónovú sieť integrovanú priamo v sebe a sám tak dokáže obrázky získavať a analyzovať.

Samotný čip pozostáva z niekoľkých pixelov, pričom každý jeden reprezentuje umelý neurón. Tieto pixely sa ďalej skladajú z ďalších subpixelov, ktoré predstavujú synapsie. Jednotlivé fotodiódy (pixely) sú vyrobené z disulfid-volfrámu, ktorý dokáže reagovať na svetlo. Do takejto neurónovej siete boli vedci následne schopní premietať pomocou svetla jednoduché obrazce, ako napríklad písmená, píše sa v štúdii na portáli Nature.
Nový obrazový snímač navyše nepotrebuje pre svoje fungovanie žiadnu dodatočnú energiu. Všetku potrebnú energiu si dokáže čip zabezpečiť sám z fotónov svetla, ktoré naň dopadajú. Pri testoch nového obrazového snímača vedci premietali do čipu pomocou laseru písmená „V“ a „N“. Štandardné neurónové siete by takéto jednoduché obrazce dokázali spracovávať rýchlosťou 100 až 1000 snímkov za sekundu.

Mennel sa vyjadril, že ich čip pracuje s ekvivalentom až 20 miliónov snímkov za sekundu. Táto rýchlosť je obmedzená iba rýchlosťou elektrónov vo vnútorných obvodoch systému. Zatiaľ sa však jedná iba o experimentálny projekt, ktorý v súčasnej podobe nemá praktické využitie.
Pri doladení tejto technológie by však podobné obrazové čipy s umelou inteligenciou mohli napomáhať pri riešení problémov dynamiky tekutín, procesoch spaľovania alebo procesoch mechanického rozkladu.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
