NASA nedávno zverejnila záber, ktorý okamžite vzbudil veľkú pozornosť – ide o viac ako 100 metrov širokú dieru na povrchu Marsu, ktorá pripomína portál a podľa vedcov môže viesť do neznámeho podzemného systému jaskýň, kde by teoreticky mohli existovať formy života. Záber zverejnili 13. apríla v rámci ich série „Astronomická fotografia dňa“ a odborníci k nemu pridali pomerne odvážne úvahy, ktoré ešte viac rozprúdili predstavivosť fanúšikov vesmíru aj hľadačov mimozemských civilizácií.

Vedci z NASA uviedli, že takéto otvory sú mimoriadne zaujímavé, pretože môžu byť „portálmi k nižším úrovniam, ktoré sa rozprestierajú do rozsiahlych podzemných jaskýň“ a dodali, že tieto prirodzene vytvorené tunely sú chránené pred drsnými podmienkami na povrchu Marsu, čo z nich robí potenciálne vhodné miesta na hľadanie známok života. Informuje Daily Mail.

NASA zverejnila záhadný „portál“ na Marse

Aj keď NASA doteraz opakovane krotila očakávania verejnosti, pokiaľ ide o nájdenie mimozemského života, najmä inteligentného, teraz otvorene pripúšťa, že pod povrchom červenej planéty môžu existovať miesta, kde sa život mohol uchytiť alebo dokonca pretrvávať až dodnes. Zameranie výskumov sa doteraz sústredilo najmä na mikrobiálny život ukrytý v zamrznutých oceánoch alebo pod povrchom mesiacov v slnečnej sústave, no táto „portálová diera“ by mohla poskytnúť nový smer výskumu.

Záber vznikol už v roku 2017 pomocou orbitálnej sondy Mars Reconnaissance Orbiter, no až teraz sa dostal do širšieho povedomia. Na fotografii je viditeľných viacero otvorov v teréne, pričom väčšina z nich ukazuje tmavé vrstvy pod odparujúcim sa ľadom z oxidu uhličitého. Najvýraznejšia diera, ktorá upútala pozornosť NASA, má priemer približne 100 metrov a je obklopená kruhovým kráterom, čo podľa vedcov naznačuje, že mohla vzniknúť nárazom meteoritu.

USGS

Čo sa však nachádza pod touto dierou, zostáva zatiaľ úplnou neznámou a NASA pripúšťa, že podobné útvary budú v budúcnosti prioritnými cieľmi pre robotické misie aj astronautov. Povrch Marsu je nehostinný – chýba mu silné magnetické pole aj hustá atmosféra, preto ho bombarduje nebezpečné kozmické a slnečné žiarenie. No pod zemou, v tieni jaskýň a lávových tunelov, by podmienky mohli byť oveľa priaznivejšie.

Aj americký geologický ústav (USGS) sa zapojil do hľadania takýchto jaskýň a v roku 2019 publikoval mapu s viac ako tisíckou potenciálnych vstupov do podzemných systémov. Glen Cushing z USGS Astrogeology Science Center vtedy povedal: „Nie je možné vidieť, ako ďaleko sa tieto priestory tiahnu pod povrchom“ a dodal, že ide zatiaľ iba o „kandidátov“ na jaskynné vstupy, nie potvrdené útvary.

Aj Európska vesmírna agentúra (ESA) objavila známky starých lávových tunelov pod sopkami Marsu, no novozverejnená fotografia NASA poskytuje doposiaľ najjasnejší dôkaz o veľkej diere, ktorá môže viesť do úplne novej vrstvy planéty.

Ak sa naplnia optimistické plány, ľudia by tento portál mohli vidieť na vlastné oči už v roku 2028. Zakladateľ SpaceX Elon Musk totiž počas nedávneho rozhovoru v podcaste Joe Rogan Experience naznačil, že plánuje poslať na Mars viacero bezposádkových lodí Starship už koncom budúceho roka. Ak budú tieto testy úspešné, ďalšia vlna prieskumu by mohla prísť v roku 2026, keď má na červenú planétu zamieriť až päť lodí.

Otázkou však zostáva, či tento záhadný otvor na Marse skutočne ukrýva známky života alebo je to len ďalšia geologická zvláštnosť, ktorá bude inšpirovať nové generácie vedcov aj dobrodruhov túžiacich po objavoch mimo našej planéty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP