Vedci vyvinuli nové mäkké kontaktné šošovky s vlastnosťami ako z akčných sci-fi filmov. Vďaka nim je možné vidieť infračervené svetlo bez špeciálnych okuliarov. Dokonca fungujú aj cez zavreté viečka a nepotrebujú batérie či napájací zdroj. Ako informuje Interesting Engineering, kontaktné šošovky môžu zmeniť oblasť bezpečnosti, ale aj každodenný život ľudí so zrakovým postihnutím.

Lepšie videnie so zatvorenými očami

Za výskumom, ktorý bol publikovaný v časopise Cell, stojí tím vedený Tianom Xuem z Univerzity vedy a technológie v Číne. Výskumníci do mäkkých kontaktných šošoviek zabudovali špeciálne nanočastice.  Tie dokážu meniť vlnové dĺžky blízke infračervenému žiareniu ( 800 až 1600 nm) na svetlo, ktoré už ľudské oko dokáže vnímať (400 až 700 nm). Výsledkom sú jemné blikavé obrazy či farebné signály, ktoré oko ľahko zaregistruje.

„Náš výskum otvára možnosť neinvazívnych nositeľných zariadení, ktoré ľuďom poskytnú supervíziu,“ hovorí hlavný autor a neurovedec Tian Xue.

prikladanie kontaktných šošoviek, ktoré umožňujú vidieť infračervené svetlo k oku
Yuqian Ma, Yunuo Chen, Hang Zhao

Prvé experimenty prebehli na myšiach, ktoré po nasadení šošoviek spoľahlivo rozoznávali infračervené svetlo a vyhýbali sa ožiarenej časti testovacej komory. Zreničky reagovali na infračervené svetlo a vizuálne centrum mozgu bolo aktívne – myši teda skutočne „videli“.

„Zatiaľ čo bez šošoviek nevidíte nič, s nimi sa vám svet rozžiari úplne novým spôsobom,“ vyhlásil Xuem.

Následne vedci otestovali šošovky aj na ľuďoch. Účastníci dokázali spoľahlivo rozpoznať morzeovku odosielanú infračervenými LED diódami a presne určiť smer prichádzajúceho signálu. Jedným z najprekvapivejších zistení však bolo, že účastníci testov vnímali infračervené blikanie ešte lepšie so zavretými očami.

„Zistili sme tiež, že keď subjekt zatvorí oči, dokáže ešte lepšie vnímať tieto blikavé informácie, pretože blízke infračervené svetlo preniká viečkom účinnejšie než viditeľné svetlo a tak je menej rušené okolitým svetlom,“ vysvetlil Xuem.

Šošovka by mohla pomôcť farboslepým

Vedci doladili nanočastice tak, aby dokázali rozlišovať rôzne vlnové dĺžky a vyžarovali v odlišných farbách. Technológia tak otvára možnosti využitia pri šifrovaní, záchranných operáciách či overovaní pravosti dokumentov.

Hoci ide o veľký pokrok, súčasné šošovky majú ešte obmedzenia. Kvôli blízkosti k sietnici sa svetlo rozptyľuje a obraz nie je úplne ostrý. Preto tím vyvinul špeciálne okuliare, ktoré ponúkajú výrazne lepšie rozlíšenie. Vedci sa snažia zvýšiť citlivosť šošoviek tak, aby dokázal zachytiť aj slabšie infračervené žiarenie v prirodzenom prostredí.

„Premenou červeného viditeľného svetla na napríklad zelené viditeľné svetlo by táto technológia mohla spraviť neviditeľné viditeľným pre farebne slepých ľudí,“ hovorí Xue.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP