Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Univerzity elektronických vied a technológie v Číne vyvinuli plazmový prúd, ktorý vyzerá ako malý svetelný meč. Má využitie v medicíne. O téme píše Science Alert.

Tím vedcov z Univerzity elektronických vied a technológie v Číne prišli na spôsob, ako rozpútať tok mikrovlnných iónov (plazma), ktorý sa dokáže dotknúť okolitých povrchov. Ich výskum bol publikovaný v Applied Physics Letters.

Narozdiel od prúdov nabitých častíc, ktoré sa môžu vytvárať iba vo vákuu alebo za špeciálneho tlaku, sa táto plazma vyrába z malých častí stabilného plynu, nazývané plazmové náboje, ktoré nevyžadujú žiadny špecifický tlak.

Vedci s nimi môžu napríklad ionizovať materiály, ale môžu pomôcť aj lekárom pri sterilizovaní rán, čistení zubov alebo aj pri zrážaní krvi. „S vývojom nízkoteplotných plazmových trysiek by sa využitie plazmy v biomedicínskych oblastiach rozšírilo aj na ošetrenie kože, sterilizáciu a liečbu rakoviny,“ hovorí jeden z vedcov, Wenjie Fu.

Problémom však je, že doteraz na stabilizáciu toku týchto plazmových trysiek bola potrebná polarizovaná trubica z materiálu, ako napríklad kremeň. To by vyzeralo ako zabalenie svetelného meča do priehľadnej plastovej trubice, ktoré by ho držalo vnútri, čo nebolo cieľom vedcov. Tí namiesto toho urobili kábel s koaxiálnou štruktúrou, píše Science Alert.

Výsledkom je usmernený prúd plazmy, ktorý môže zabíjať mikróby a pomáhať so zrážaním krvi a je dostatočne chladný na dotyk. Aj keď je pre tento druh technológie ešte priskoro, najnovší vedecký počin by mohol byť príkladom pre vývin podobnej technológie v medicíne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú