Americkým vedcom sa podarilo vyvrátiť 100 rokov staré pravidlo, ktoré tvrdí, že určité typy dvojitých väzieb v organických molekulách nemôžu existovať. Toto tvrdenie pochádza od nemeckého chemika Juliusa Brendta. Vedcom sa však podarilo vytvoriť „anti-Brendtové“ olefíny (ABO). O prelomovom objave informoval portál Live Science.

Storočie platné pravidlo

Vo fyzike aj v chémií existujú pravidlá, ktoré rešpektujeme a riadime sa nimi po mnohé storočia. Vedcom sa tentoraz podarilo prelomiť pravidlo, ktoré v roku 1924 na základe pozorovania stanovil Julius Brendt.

Pred sto rokmi Julius Bredt publikoval štúdiu, že určité molekuly, ktoré obmedzujú niekoľko susedných uhlíkových centier v konkrétnom neplenárnom usporiadaní, medzi sebou nemôžu vytvárať dvojité väzby,“ opisujú pravidlo vedci v štúdií, ktorá je publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Science.

Vedcom sa však podarilo syntetizovať triedu molekúl, o ktorých si predtým mysleli, že na vytvorenie sú príliš nestabilné. „Ak existuje pravidlo, ktoré hovorí, že je niečo absolútne nemožné, možno ste len neprišli na ten správny spôsob, ako to vyriešiť. A ak na to prídete, možno v skutočnosti nebude také náročné, ako si myslíte,“ uviedla pre Live Science spoluautorka štúdie Luca McDermott z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Pexels/Freepik (Úprava redakcie)

Ako opisuje portál Live Science, anti-brendtové molekuly sú typom zlúčením, ktoré sa nazývajú Olefíny. Obsahujú aspoň jednu dvojitú väzbu, vytvorenú dvoma pármi elektrónov, ktorá spája dva uhlíkové atómy. Atómy uhlíka ležia zvyčajne v 2D rovine, ako aj ostatné atómy, na ktoré sú naviazané.

Portál IFLScience pripomína, že kľúčom k flexibilite uhlíka pri tvorbe molekúl je schopnosť vytvárať štyri väzby, ktoré môžu byť jednoduché, dvojité alebo trojité. Podľa neho nemôže byť na mostíku medzi dvoma kruhmi uhlíkových atómov dvojitá väzba. Chemici z UCLA dokázali, že Brandt sa pri tomto tvrdení mýlil.

Anti-brendtové olefíny sú len začiatok

Profesor Neil Garg, ktorý vedie výskumný tím tvrdí, že anti-Brendtové olefíny by mohli byť len špičkou ľadovca, keďže ich už identifikovali niekoľko druhov.

Vedci ABO vytvorili aplikovaním fluoridu na molekuly zvané ako silyl (pseudo)halogenidy, ktoré boli na začiatku nestabilné a to čiastočne poukázalo práve na Brendtovo pravidlo. Tím však použil rôzne prostriedky na stabilizáciu a analýzu týchto molekúl. „Ľudia neskúmajú anti-Bredtové olefíny, pretože si myslia, že nemôžu existovať,“ vysvetlil Garg vyhlásení.

Budú sa prepisovať učebnice?

Tento objav môže mať výrazný vplyv na farmaceutický priemysel a výrobu liekov. „Táto štúdia ukazuje, že na rozdiel od storočia platnej konvenčnej múdrosti môžu chemici vyrábať a používať anti-Bredtove olefíny na tvorbu hodnotných produktov,“ uviedol Garg.

Profesor tiež upozornil na to, ako sa môžu zákony, ktoré poznáme z učebníc mýliť. „Nemali by sme mať takéto pravidlá – alebo ak už ich máme, mali by existovať iba s neustálou pripomienkou, že sú to len usmernenia, nie pravidlá. Ničí to kreativitu, keď máme pravidlá, ktoré údajne nemožno prekonať,“ zdôraznil Garg.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú