Červené trpaslíky, známe aj ako M-trieda hviezd, sú často považované za nádejné ciele pri hľadaní planét vhodných pre život. Tieto hviezdy sú menšie, chladnejšie a spaľujú svoje palivo oveľa pomalšie ako naše Slnko, čo im dáva životnosť až miliardy rokov.

A keďže tvoria až 70 % všetkých hviezd v našej galaxii, na prvý pohľad sa zdajú ideálnym miestom na objavovanie nových svetov. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

„Ideálne“ miesto pre život

Ich dlhý životný cyklus a relatívne stabilné prostredie vytvárajú, aspoň na teoretickej úrovni, ideálne podmienky na to, aby planéty, ktoré okolo nich obiehajú mali dostatok času na vznik a vývoj života. Mnohé z týchto planét sa totiž nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne, kde by teplota mohla umožniť existenciu tekutej vody na povrchu.

NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter

Napriek tomu však nové zistenia publikované v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vrhajú tieň pochybností na optimizmus spojený s týmito hviezdami. Výskum založený na dátach z teleskopu GALEX, ktorý v priebehu posledných 10 rokov stihol analyzovať 300 000 hviezd, ukázal, že výrony energie z červených trpaslíkov môžu dramaticky zmeniť podmienky na okolitých planétach.

182 erupcií z M-tried hviezd vedci usúdili, že množstvo ultrafialového žiarenia, ktoré tieto erupcie produkujú, je omnoho vyššie, ako sa doteraz predpokladalo. Zatiaľ čo predchádzajúce výskumy sa sústredili na optické spektrum erupcií, nová štúdia sa zamerala práve na UV žiarenie v rozsahu 135–275 nm.

Všetko je inak

A práve v tejto oblasti došlo k prelomu. Zatiaľ čo predchádzajúce modely, ktoré vychádzali z teploty erupcií okolo 9 000 K, nedokázali správne odhadnúť UV produkciu týchto výronov energie, nová štúdia ukázala, že  až 98 % pozorovaných erupcií produkovalo viac UV žiarenia, než naznačovali predchádzajúce modely.

NASA/ESA/G. Bacon (STScI)

Pre potenciálne obývateľné planéty v okolí červených trpaslíkov to znamená problém. Hoci sa tieto planéty môžu nachádzať v obývateľnej zóne, intenzívne UV žiarenie môže výrazne poškodiť ich atmosféry a strhnúť ochranné vrstvy, akou je ozónová vrstva.

Nový výskum preto vyvoláva otázky, či sme doteraz správne hodnotili potenciál červených trpaslíkov pre mimozemský život. Hoci tieto hviezdy stále zostávajú zaujímavými cieľmi, ich hviezdne erupcie a vyššie UV žiarenie môžu vytvárať prostredie, ktoré je omnoho nepriateľskejšie, než sa doteraz myslelo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP