Astronómovia dlhodobo považujú kolíziu našej domovskej galaxie so susednou Andromedou za neodvratnú. Tento scenár, o ktorom sme ťa informovali aj v samostatnom článku, je široko akceptovaný a vedci doposiaľ predpokladali, že výsledkom tohto kozmického stretu bude vznik novej eliptickej galaxie, ktorá dostala názov „Milkomeda“. Teraz to však vyzerá, že všetko má dopadnúť inak. Na tému upozornil portál Space.

Galaktická kolízia

Galaxia Andromeda, známa aj ako Messier 31, sa nachádza približne 2,5 milióna svetelných rokov od Zeme a je najbližšou veľkou galaxiou k Mliečnej ceste. Už v roku 1912 astronómovia zistili, že Andromeda sa k nám približuje rýchlosťou 110 kilometrov za sekundu, čo viedlo k záveru, že tieto dve galaxie sú na kolíznom kurze. Neskoršie štúdie túto predpoveď potvrdili a zrážku považovali za nevyhnutnú.

Plynne halo Andromedy
ASA/ ESA/ J. DePasquale and E. Wheatley (STScI)/ Z. Levay.

Za zmienku stojí aj fakt, že pozorovania tejto galaxie prostredníctvom Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu dokonca ukázali, že M31 má až bilión (1012) hviezd. Pre porovnanie, v Mliečnej dráhe sa nachádza najviac 400 miliárd hviezd, čo znamená, že v Andromede sa nachádza 2-krát viac hviezd, ako v našej domovskej galaxii.

Nový výskum, vedený astronómom Tillom Sawalom z Helsinskej univerzity, však spochybňuje túto populárnu predstavu. Podľa výsledkov tejto štúdie sú merania polôh, pohybov a hmotností oboch galaxií menej presné, než sa pôvodne predpokladalo, čo sťažuje presné predpovede ich budúceho osudu.

Okrem toho, predchádzajúce výskumy nezohľadňovali gravitačné vplyvy blízkych menších galaxií, ktoré môžu významne ovplyvniť dráhy Mliečnej cesty a Andromedy a potenciálne ich odkloniť od zrážky.

Zdá sa, že Mliečna dráha prežije

Na základe údajov získaných z teleskopov Gaia a Hubble vedci v novej štúdii vytvorili simulácie možných scenárov vývoja Lokálnej skupiny galaxií, do ktorej patria Mliečna cesta aj Andromeda. Výsledky naznačujú, že existuje až 50 % šanca, že sa tieto dve galaxie nikdy nezrazia. Tento objav tak prepisuje doterajšie predpoklady o nevyhnutnom osude našej galaxie a naznačuje, že koniec Mliečnej cesty, tak ako ho poznáme, možno nikdy nenastane.

NASA; ESA; Z. Levay and R. van der Marel, STScI; T. Hallas; and A. Mellinger

„Aj keď populárny príbeh stráca na sile, nie je úplne vylúčený,“ hovorí astrobiológ Manasvi Lingam z Florida Institute of Technology, ktorý sa na štúdii nezúčastnil. Nové poznatky vyplývajúce z vyššie zmieňovanej štúdie nás teda nútia prehodnotiť naše doterajšie predstavy o budúcnosti našej galaxie a poukazujú na to, že vesmír je často oveľa komplikovanejší, než si myslíme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú