Predstav si Antarktídu – nie ako nekonečnú pustatinu ľadu a snehu, ale ako zelený prales plný obrovských stromov a tajomných rastlín. To, čo znie ako zápletka sci-fi filmu, dnes podporujú nové vedecké objavy. Vedci totiž v novej štúdii prezentujú nájdený dôkaz, že tento zamrznutý kontinent bol kedysi domovom bujnej džungle.

V roku 2017 medzinárodný tím výskumníkov počas expedície objavil na Antarktíde prvé kúsky jantáru. Tento objav poskytuje unikátny pohľad na prostredie staré 90 miliónov rokov, ktoré sa dá prirovnať k tropickému raju. Malé častice jantáru, každá len milimeter veľká, obsahujú dôležité stopy o minulosti tohto kontinentu.

Stromy, ktoré prežili večnú tmu

Vedci predpokladajú, že jantár pochádza z ihličnatých stromov, ktoré rástli na Antarktíde počas obdobia kriedy. Tieto stromy museli čeliť extrémnym podmienkam – niekoľkomesačnej úplnej tme – a napriek tomu dokázali prežiť a prosperovať. To potvrdzujú aj nálezy fosílnych koreňov, spór a peľu, ktoré už dávnejšie naznačovali lesnatú minulosť kontinentu. Avšak jantár je prvý priamy dôkaz o tom, že tu naozaj rástli stromy produkujúce živicu.

Tieto objavy nie sú len pohľadom do fascinujúcej minulosti Zeme, ale aj cenným zdrojom poznatkov o budúcnosti. Obdobie kriedy bolo charakteristické „skleníkovou klímou“, ktorá môže byť podobná tomu, čo našu planétu čaká v nadchádzajúcich storočiach v dôsledku klimatických zmien.

Výskum pomocou systému BedMachine odhalil viac o tom, ako vyzerá povrch Antarktídy pod masami ľadu.

Jantárové fragmenty môžu odhaliť, ako sa život prispôsobil extrémnym podmienkam – dlhým tmavým zimám a krátkym, no intenzívnym obdobiam rastu. To by mohlo poskytnúť dôležité informácie o tom, ako zvládnuť výzvy spojené s klimatickými zmenami. Zároveň nás to upozorňuje na neustále topenie antarktických ľadovcov, ktoré už teraz mení tvár našej planéty.

Najnovšia štúdia by mala byť pre nás budíčkom. Antarktída, kedysi zelená a plná života, je dnes mrazivým kontinentom s minimálnym životom. Rýchle zmeny v klíme môžu podobne zmeniť aj iné časti Zeme. Preto je dôležité nielen skúmať minulosť, ale aj premýšľať, ako tieto poznatky využiť na ochranu našej budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú