Vedcom sa podarilo dosiahnuť významný míľnik v geológii. Po prvýkrát totiž zrekonštruovali pohyb zemských tektonických platní za posledných 1,8 miliardy rokov. Tento prelomový výskum, ktorý viedol Xianzhi Cao z Ocean University v Číne, umožňuje lepšie pochopiť dynamické zmeny, ktoré sa v priebehu rokov udiali na našej domovskej planéte.

Výsledky tejto práce boli zverejnené v žurnále Geoscience Frontiers a predstavujú fascinujúci pohľad na značnú časť histórie Zeme. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Takto sa formovala Zem

Animácia zachytáva nepretržitý pohyb zemských kontinentov a odhaľuje formovanie superkontinentov, akými boli napríklad Pangea, Rodinia či Nuna. Na začiatku animácie vidíme súčasnú mapu sveta, ktorá je každému dobre známa, no postupne sa kontinenty vracajú do doby, keď bola Zem spojená do obrovských superkontinentov.

Pangea, ktorá vznikla pred 200 miliónmi rokov, spájala dnešnú Severnú Ameriku, Euráziu a Gondwanu (ktorú tvorili kontinenty ako Afrika, India a Antarktída). Ešte skôr sa však formovali staršie superkontinenty, ako Rodinia či Nuna, ktoré ukazujú, že pohyb zemských platní prebiehal nepretržite miliardy rokov.

Život na Zemi

Zem je jedinou planétou v slnečnej sústave, kde prebieha tektonika platní. Tento neustály pohyb jednotlivých fragmentov zemského povrchu má zásadný vplyv na formovanie pohorí, sopečnú činnosť a zemetrasenia, ale aj na distribúciu životne dôležitých prvkov. Napríklad fosfor a molybdén, kľúčové látky pre život, sa vďaka tektonike dostávajú z hĺbky Zeme na jej povrch, kde sa stávajú prístupnými pre organizmy. Tieto prvky sú nevyhnutné pre tvorbu DNA či produkciu bielkovín.

ksandrphoto/TMDB/freepik/Úprava redakcie

Rekonštrukcia pohybu platní nám pomáha nielen pochopiť históriu Zeme, ale aj odhaliť, ako sa vyvíjala jej klíma, ako vznikli ložiská vzácnych kovov, a čo všetko ovplyvnilo vznik a rozvoj života na našej planéte. Napríklad superkontinent Nuna, ktorý sa formoval pred 1,35 miliardy rokov mohol mať zásadný vplyv na vznik zložitých buniek, keďže vtedy vznikali pohoria, ktoré uvoľňovali dôležité látky.

Tento prelomový výskum nám dáva nový nástroj na skúmanie minulosti Zeme, pričom je len prvým krokom v snahe vytvoriť detailný digitálny model vývoja našej planéty. V najbližších rokoch sa očakáva, že tento model bude ešte vylepšený a prinesie nové pohľady na doteraz nepreskúmané kapitoly histórie Zeme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú