Astronómovia aktualizovali mapu k známej hviezde Antares, ktorá patrí medzi najväčšie a najjasnejšie hviezdy na oblohe. Nachádza sa v súhvezdí Škorpióna a vedci si spočiatku mysleli, že je približne 700-krát väčšia ako naše Slnko, no s novými dátami sa ukázal skutočný rozmer tohto masívneho červeného nadobra. V skutočnosti je podľa vedcov Antares omnoho väčší. Atmosféra hviezdy s korónou sa rozpína ešte ďalej a jej rozmery sú tak ešte enormnejšie, informoval Space.

Gigantická hviezda Antares je 15. najjasnejšou hviezdou na oblohe a nachádza sa vo vzdialenosti 550 svetelných rokov od Zeme. Astronómovia sa doteraz domnievali, že jej priemer je až 700-násobne väčší ako priemer nášho Slnka.

S aktualizovanou mapou však vedci odhalili, že chromosféra hviezdy siaha ešte ďalej, a to až o 2,5-násobok jej priemeru. Pre porovnanie je chromosféra, vrstva zahŕňajúca atmosféru a korónu, u nášho Slnka len 0,5 % jeho priemeru.

Prečítaj si tiež
Astronómovia našli nesmierne unikátnu exoplanétu podobnú Zemi. Je najďalej zo všetkých

Rozmery jednej z najjasnejších hviezd vyrážajú dych. Je niekoľko stonásobne väčšia ako Slnko

Veľkosť hviezd sa preto môže líšiť na základe vlnovej dĺžky svetla pri ich pozorovaniach. Tím vedcov pri pozorovaní tejto hviezdy využil rádioastronomické observatórium VLA (Very Large Array) v Novom Mexiku a observatórium ALMA v púšti Atacama v Čile. Výsledky pozorovaní zverejnili aj v časopise Astronomy and Astrophysics.

Najdlhšie vlnové dĺžky svetla z tejto hviezdy, zaznamenané v observatóriu VLA, pritom siahali až do 12-násobku priemeru hviezdy. V skutočnosti je priemer tohto nadobra aj s jeho atmosférou tak veľký ako orbitálna dráha Uránu v našej slnečnej sústave.

Nová mapa červeného nadobra Antares. V priemere je 700-násobne väčší ako Slnko. Jeho atmosféra však siaha ešte ďalej. Zdroj: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello

Antares tak svojimi rozmermi skutočne vyráža dych, no okrem veľkosti pozorovali astronómovia aj teplotu samotnej hviezdy. Tá je výrazne nižšia ako v prípade nášho Slnka. Gigantický červený nadobor totiž patrí do skupiny hviezd, ktoré sú vo svojej záverečnej fáze vývoja, kedy sa vrchné vrstvy hviezdy začínajú po vyhorení vodíka rozpínať, pričom hviezda prechádza do štádia červeného obra a následne nadobra, ktorý je mnohonásobne väčší ako Slnko.

Porovnanie veľkosti nášho Slnka s červeným nadobrom Antares. Zdroj: duytan.edu.vn

Finálnou fázou vývoja červeného nadobra je jeho premena na supernovu. Takýto nadobor má nižšiu teplotu, ktorá bola v prípade Antaresu podľa vedcov na úrovni zhruba 3500 °C. Teplota nášho Slnka pritom dosahuje až 20 000 °C, informuje IBTimes.

Práve kvôli nízkej teplote svieti takáto gigantická hviezda na červeno, avšak svietivosť Antaresu je až 65 000-násobne väčšia ako u Slnka.

Má menšiu hustotu ako voda

Samotný objem tejto hviezdy je pritom iba 0,000011 g/cm3, čo je približne až miliónkrát menej ako hustota vody. „Fakt, že dokážeme podrobne zmapovať atmosféru týchto supergentných hviezd, je skutočným dôkazom technologického pokroku v interferometrii„, poznamenal na margo výsledkov vedcov z Dublinského inštitútu pre pokročilé výskumy Chris Carilli z Národného rádioastronomického observatória. S poznaním atmosféry hviezd tak potom môžu vedci určiť aj vznik slnečných vetrov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP