Astronómovia pri pozorovaní vesmíru prostredníctvom teleskopu Jamesa Webba (JWST) narazili na pozoruhodný úkaz. V jeho hlbinách totiž detegovali objekt v tvare obrovského otáznika. Tento nezvyčajný obraz, ktorý teleskop zachytil v oblasti galaxie známej ako MACS-J0417.5-1154, nevytvorili mimozemšťania, ako by si mohol niekto myslieť, ale vznikol v dôsledku jedinečného kozmologického javu, zvaného gravitačná šošovka. Na tému upozornil portál LiveScience.

Gravitačná šošovka

Ako ďalej informuje portál Space, gravitačné šošovkovanie sa objavuje, keď masívne telesá, ako sú galaxie alebo galaktické kopy, svojim gravitačným poľom ohýbajú svetlo objektov, ktoré sa nachádzajú za nimi. To môže viesť k tomu, že vzdialené objekty sa zdeformujú alebo dokonca znásobia.

NASA, ESA, CSA, STScI, V. Estrada-Carpenter (Saint Mary's University)

V prípade tohto objavu gravitačné pole obrovského zoskupenia galaxií zdeformovalo svetlo dvoch ďalekých galaxií, ktoré sa zobrazujú ako otáznik. Podľa vedcov ide o veľmi vzácny jav, známy ako „hyperbolická umbilikálna gravitačná šošovka“.

Dve galaxie, ktoré sa nachádzajú asi 7 miliárd svetelných rokov od Zeme, prechádzajú fázou vzájomného gravitačného pôsobenia. To vedie k ich skresleniu a rozdeleniu do štyroch rôznych obrazov, ktoré tvoria telo otáznika, zatiaľ čo „bodku“ tvorí náhodná galaxia.

Vedci tvrdia, že tieto galaxie nám umožňujú nahliadnuť do obdobia, keď bol vesmír len v polovici svojho súčasného veku. Objav JWST tak poskytuje unikátny pohľad na obdobie, kedy sa naša galaxie postupne formovala do svojej súčasnej podoby.

Tento objav opäť zdôrazňuje schopnosti JWST odhaliť detaily, ktoré by iné teleskopy neboli schopné zachytiť. Zároveň ponúka fascinujúci pohľad na vývoj galaxií a pripomína, že vesmír nám stále kladie nové otázky, ktoré čakajú na objasnenie.

Otáznik nie je jediný zvláštny tvar

Vesmír je plný astronomických objektov a javov, ktoré si častokrát len ťažko dokážeme predstaviť. Našťastie pre nás, na obežnej dráhe máme niekoľko teleskopov, ktoré nám dokážu prezradiť, ako tieto javy vyzerajú. Jedným z nich je aj úkaz predstavujúci kruhovú deformáciu svetla zo zdroja vďaka gravitačnej šošovke.

Einsteinov prstenec. Saurabh Jha (Rutgers, The State University of New Jersey)

Ide o tzv. Einsteinov prstenec, a ako  už iste tušíš, existenciu tohto úkazu prvýkrát teoretizoval Albert Einstein vo svojej všeobecnej teórii relativity a vysvetlil ho už niekoľkokrát spomínanou gravitačnou šošovkou.

V minulosti napríklad astronómovia prostredníctvom Hubblovho teleskopu pozorovali jeden z najväčších a najkompletnejších Einsteinových prstencov. Na snímke, ktorá bola prvýkrát publikovaná ešte v decembri 2020 je vidieť obraz značne zväčšenej a účinkami gravitácie zdeformovanej galaxie.

Účinky sú dokonca natoľko silné, že pozorovanú galaxiu, nielenže vidíme na štyroch rôznych zdeformovaných obrazoch, ale aj 20-krát zväčšenú. Podľa dostupných informácií je výsledný obraz rovnako ostrý, ako keby boli pozorovania urobené 48-metrovým teleskopom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú