Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Geoscience tvrdia, že našli presvedčivé dôkazy o „oceáne“ ukrytom hlboko vo vnútri našej domovskej planéty.

K výsledkom dospeli na základe analýzy extrémne vzácneho diamantu, o ktorom sa predpokladá, že vznikol približne 650 km pod Botswanou. Na tému upozornil portál Futurism.

Prechodová zóna je plná vody

Ako sa uvádza v tlačovej správe zverejnenej portálom ScienceDaily, na základe analýzy diamantu tím výskumníkov z Goetheho univerzity vo Frankfurte dospel k záveru, že prechodová zóna Zeme (Repettiho diskontinuita) obsahuje omnoho viac vody a oxidu uhličitého, ako sa doposiaľ predpokladalo.

Argonne National Labs

Prechodová zóna je považovaná za hranicu medzi vrchným a spodným plášťom našej planéty. Nachádza sa v hĺbke zhruba 410 až 660 kilometrov. V týchto miestach tlak dosahuje až 23 000 barov a spôsobuje, že olivovozelený minerál s názvom olivín, ktorý tvorí približne 70 % vrchného plášťa, mení svoju kryštalickú štruktúru. V hĺbke 410 km sa mení na wadsleyit a pri 520 km sa metamorfuje na ringwoodit.

„Tieto premeny minerálov výrazným spôsobom bránia pohybu hornín v plášti,“ objasňuje prvý autor štúdie Fran Brenker. „Príkladom môžu byť plášťové chochole (termín označujúci taveninu vystupujúcu na povrch Zeme z hranice plášťa, kde sa prejavuje ako horúce škvrny), ktoré sa niekedy zastavia priamo pod prechodovou zónou,“ dodáva.  Pohyb je zastavený aj v opačnom smere.

„Subdukčné platne prenášajú hlbokomorské sedimenty späť do vnútra Zeme. Tieto sedimenty môžu zadržiavať veľké množstvo vody a CO2,“ tvrdí Brenker.

Hoci uvedené bolo známe aj doposiaľ, nebolo zrejmé, aké množstvo vody sa tam nachádza vo forme hydratovaných minerálov a uhličitanov.

Inak povedané, nevedeli sme, či sa v prechodnej zóne nachádza veľké množstvo vody. Odpovede teraz poskytla nová štúdia založená na analýze extrémne vzácneho diamantu (tento typ tvorí len 1 % všetkých diamantov) pochádzajúceho práve z prechodnej zóny.

Všetko zmenil jeden diamant

Predmetný diamant pochádza z oblasti v zemskom plášti, kde sa nachádza prevažne ringwoodit, teda minerál, ktorý vzniká pri vysokom tlaku a dokáže relatívne dobre zadržiavať vodu. Analýza ukázala, že v diamante sa nachádzajú inklúzie ringwooditu s vysokým obsahom vody.

ksandrphoto/freepik

Chemická analýza tiež ukázala, že obsahuje úlomky plášťovej horniny, čo len potvrdilo, že diamant pochádza zo spomínanej prechodnej zóny.

Vedci sa už od roku 2014, kedy analyzovali podobný diamant, nazdávajú, že v prechodovej zóne Zeme by sa mohlo nachádzať množstvo vody, ale až nový výskum tejto hypotéze dáva skutočne význam a dôveryhodnosť.

V štúdii autori v podstate dokázali, že prechodová zóna nie je žiadne suché miesto, ale obsahuje značné množstvo vody, prípadne má aspoň potenciál uchovať veľké množstvo vody. V skutočnosti je potenciál tak veľký, že prechodová zóna je teoreticky schopná absorbovať až 6-násobok množstva vody v našich oceánoch. Samozrejme, voda sa tu nenachádza v kvapalnom skupenstve, ale je uchovaná v podobe inklúzii v mineráloch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú