Vďaka šíreniu dát prostredníctvom optických káblov si dnes môžeme vychutnávať extrémne rýchly internet. Vedci však teraz laboratórne otestovali metódu, ktorá by mohla aj túto technológiu spraviť zastaralou. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Výskumníci z Glasgowskej univerzity spolu s kolegami z Nemecka, Nového Zélandu a Kanady publikovali v odbornom magazíne Science Advances štúdiu, ktorá ukazuje potenciálne revolučný postup šírenia dát prostredníctvom svetla. Počas výskumu sa venovali javu „optickej uhlovej hybnosti“ (optical angular momentum – OAM), pomocou ktorého dokázali prenášať dáta s využitím svetla na otvorenom priestranstve.

Podarilo sa im to vďaka „stočeniu“ jednotlivých fotónov svetla prostredníctvom špeciálneho hologramu, ktorý prirovnali k tomu na kreditnej karte. Týmto spôsobom vedci dosiahli dostatočnú stabilitu prenosu dát. Metódu testovali na vzdialenosť 1,6 km v nemeckom meste Erlangen. Signál prenášali tak, aby otestovali prenos v mestskom prostredí s rôznymi rušivými vplyvmi a zmenami atmosférického tlaku.

Hudba budúcnosti

Spotreba údajov v online svete sa neustále zvyšuje a  vytvára väčšie nároky na prenosové systémy. Vedci veria, že technológia OAM predstavuje veľký prísľub do budúcnosti a môže poskytnúť špecifikácie na úrovni dnes využívanej optiky, avšak bez potreby fyzických káblov.

„Funkčný komunikačný systém OAM, schopný bezdrôtovo prenášať dáta cez voľný priestor, má potenciál transformovať online dostupnosť pre rozvojové krajiny, obranné systémy a mestá na celom svete.“ – Martin Lavery, vedúci výskumu.

Zároveň je však pred vedcami ešte veľa výziev, ktoré treba zdolať pred komercializáciou technológie. Stále zostávajú otázky, ako bude systém spoľahlivý v extrémnych poveternostných podmienkach a koľko dát spoľahlivo prenesie. Aj tento výskum však poskytuje dôležitý základ pre ďalší vývoj bezdrôtovej technológie.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
17%
Chcem to
0%
Mám to
17%
Nepáči sa mi to
17%
Neznášam to
17%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]