Horúce teploty sa v posledných rokoch stali bežným javom nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Klimatické zmeny a globálne otepľovanie prispievajú k čoraz častejším extrémnym horúčavám, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život aj okolitú prírodu. Koniec koncov, posledné dni sú toho dôkazom.

Kto nedisponuje klimatizáciou, ten sa snaží ochladzovať všetkými možnými spôsobmi, od ventilátorov po vetranie príbytkov v skorých ranných hodinách. Lenže čo keby sme vedeli znížiť teplotu priamo na uliciach a aspoň pri presune po vonku by sme netrpeli extrémnymi pocitmi?

Prirodzený princíp

Portál BGR poukazuje na najnovšiu technológiu, ktorá môže byť tým pomyselným game changerom. Hneď viacero miest už využíva najnovší typ samochladiacej umelej trávy. Tá je primárne určená pre športovcov, ktorých počas horúcich dní chráni pred popáleninami a vyčerpaním z veľkého tepla.

Systém takéhoto športového ihriska dokáže absorbovať dažďovú vodu a potom ju v horúcich dňoch pomaly odparovať, aby bola oveľa chladnejšia ako prírodná tráva. Svojím spôsobom ide o podobný proces, aký používa prírodná tráva na ochladzovanie, a ktorý sa už používa v mestách ako Kóbe (Japonsko), Londýn a Amsterdam.

Unsplash

Neboli teplejšie ako 37 stupňov Celzia

Vynález samochladiacej umelej trávy bol inšpirovaný modro-zelenými strechami, ktoré dokážu akumulovať dažďovú vodu a využiť ju na ochladzovanie povrchu strechy, čím poskytujú dodatočné chladenie pre budovy. Nádrže pod takouto umelou trávou sú také veľké, že po umiestnení pod bežné futbalové ihrisko sú schopné pojať až 512 000 litrov dažďovej vody.

Schopnosť umelej trávy zachytávať a uchovávať dažďovú vodu pomáha predchádzať zahriatiu trávnika na nebezpečne vysoké teploty, ktoré môžu pri bežnej umelej tráve vystúpiť až na 70 °C. Vedci tvrdia, že počas testovania tejto technológie ihrisko s touto technológiou nikdy neprekročilo prah 37 stupňov Celzia.

Nový typ samochladiacej umelej trávy by mohol byť pre mestá vo všeobecnosti obrovským prísľubom v časoch neznesiteľných horúčav. Keďže nadmerné teplo ničí prírodnú trávu aj štandardnú umelú trávu, tieto ochladzované trávnaté ihriská môžu byť najlepším spôsobom, ako udržať naše mestá a športové zariadenia zelené a zároveň ich chrániť pre ľudí, ktorí ich používajú.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP