Tím astronómov objavil doposiaľ najvzdialenejšiu galaxiu, ktorá prekonala všetky doterajšie rekordy ako najvzdialenejšia a najstaršia známa galaxia. Táto galaxia s označením JADES-GS-z14-0 existovala už menej ako 300 miliónov rokov po Veľkom tresku, čo predstavuje veľkú výzvu pre naše súčasné modely formovania galaxií. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Rekordne vzdialená galaxia

V januári 2024 použil tím astronómov spektrograf NIRSpec na palube vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) na pozorovanie galaxie JADES-GS-z14-0. „Pri spracovaní spektra sme získali jednoznačný dôkaz, že táto galaxia sa nachádza na červenom posuve 14,32, čo je nový rekord,“ uviedol Stefano Carniani zo Scuola Normale Superiore v Taliansku a Kevin Hainline z University of Arizona.

(NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted/STScI)

Galaxia JADES-GS-z14-0 má priemer viac ako 1 600 svetelných rokov a jej jasnosť naznačuje, že väčšina svetla pochádza z mladých hviezd a nie z okolia supermasívnej čiernej diery (centra galaxie). Uvedené naznačuje, že galaxia má hmotnosť niekoľko sto miliónov krát väčšiu ako Slnko. Astronómovia si kladú otázku, ako mohla takáto masívna a jasná galaxia vzniknúť tak krátko po Veľkom tresku.

Na základe tohto objavu boli vypracované tri vedecké štúdie, z ktorých jedna už bola publikovaná v prestížnom žurnále Nature. Zvyšné dve štúdie sú k dispozícii na predtlačovom serveri arXiv (prvá, druhá) a čakajú na odborné posúdenie. Výsledky zmieňovaných štúdií jednoznačne naznačujú, že sme stále len na začiatku chápania formovania vesmíru a to najmä galaxií v jeho ranných fázach.

Galaxia popiera to, čo vieme o vesmíre

Okrem uvedeného spektrálna analýza odhalila aj ďalšiu nečakanú vlastnosť tejto galaxie. Tou je prítomnosť veľkého množstva prachu a kyslíka. Ide totiž o ťažké prvky (v tomto prípade sú ťažké prvky všetky prvky ťažšie ako vodík a hélium), ktoré vznikajú v útrobách hviezd a následne sa uvoľňujú do vesmíru prostredníctvom ich výbuchov. To teda naznačuje, že v tak starej galaxii mohlo existovať už niekoľko generácií masívnych hviezd.

(NASA, ESA, CSA, STScI, Brant Robertson/UC Santa Cruz, Ben Johnson/CfA, Sandro Tacchella/Cambridge, Phill Cargile/CfA)

Objav galaxie JADES-GS-z14-0, spolu s ďalšou takmer rovnako vzdialenou galaxiou JADES-GS-z14-1, naznačuje, že raný vesmír mohol byť komplexnejší a vyvinutejší, ako sa doteraz predpokladalo. „JADES-GS-z14-0 sa teraz stáva archetypom tohto fenoménu,“ uviedol Carniani . „Je úžasné, že vesmír dokáže vytvoriť takúto galaxiu len za 300 miliónov rokov.“

Tento objav podčiarkuje potrebu prehodnotiť naše chápanie raného vesmíru, pričom ukazuje, že početné svetelné zdroje, ktoré pozorujeme v tejto ére nemožno úplne vysvetliť rastúcimi čiernymi dierami. Zdá sa teda, že veľké, jasné a dobre štruktúrované galaxie sa mohli formovať už na samom počiatku Kozmického úsvitu. Viac informácií o tejto epoche nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú