V hlbinách našej galaxie sa nachádza jeden z najkurióznejších planetárnych systémov s označením Kepler-51. Jeho ústrednou postavou je žltá trpasličia hviezda podobná Slnku, ktorá bola identifikovaná ako domov troch exoplanét ešte v roku 2012. Nová štúdia publikovaná v žurnále The Astronomical Journal teraz ale ukázala, že systém v sebe ukrýva ešte minimálne jednu ďalšiu zvláštnu planétu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Zvláštnosti systému Kepler-51

Ako sme spomínali, Kepler-51 je domovom troch, respektíve po novom štyroch zaujímavých exoplanét. Všetky exoplanéty totiž patria do kategórie tzv. „super-nadýchaných“  planét, ktorých hustota je taká nízka, že pripomínajú cukrovú vatu.

„Super-nadýchané planéty sú pomerne vzácne a väčšinou sa vyskytujú osamotene v planetárnych systémoch,“ vysvetľuje Jessica Libby-Roberts, planetárna vedkyňa z Pennsylvánskej štátnej univerzity. „Ak bolo náročné vysvetliť vznik troch takýchto planét v jednom systéme, prítomnosť štvrtej planéty je ešte väčšou záhadou. Navyše nemôžeme vylúčiť ani existenciu ďalších planét v tomto systéme.“

NASA/ESA/STScI)

Trojica pôvodne známych planét Kepler-51b, Kepler-51c a Kepler-51d sa dostala do centra pozornosti v roku 2019, keď podrobné merania ich polomerov a hmotností odhalili, že ich hustota je menej ako 0,1 gramu na centimeter kubický.

Nový objav prišiel, keď sa tím astronómov vedený Libby-Roberts a Kentom Masudom z Osackej univerzity pokúsil zachytiť tranzit jednej z týchto planét, teda moment, keď prejde pred svojou hviezdou a spôsobí slabý pokles jej svetla. Tranzity predtým už pozorované boli, takže tento úkon mal byť pomerne jednoduchý. Avšak, realita ukázala niečo iné.

„Našťastie sme začali pozorovanie o niekoľko hodín skôr, aby sme si nastavili základnú líniu, no keď prišla očakávaná druhá hodina ráno, nič sme nezachytili,“ uvádza Libby-Roberts. Po niekoľkých hodinách však tím zistil, že tranzit sa začal oveľa skôr, než predpokladali ich modely.

V hre je štvrtá planéta

Astronómovia sa pustili do analýzy dát z teleskopov TESS, Hubble a Palomar spolu s archívnymi pozorovaniami z ďalších pozemských observatórií. Po dôkladnom preverení všetkých výpočtov došli k jedinému možnému vysvetleniu. Na dráhy troch známych planét má vplyv štvrtá, zatiaľ, neviditeľná exoplanéta, ktorá spôsobuje jemné gravitačné odchýlky.

Baperookamo/Wikimedia Commons

Táto nová planéta dostala označenie Kepler-51e. Predpokladá sa, že má podobnú hmotnosť ako ostatné tri a pohybuje sa po kruhovej obežnej dráhe s periódou približne 264 dní. Je však možné, že jej obežná rovina nie je zarovnaná s naším uhlom pohľadu, čo by vysvetľovalo, prečo ju nevidíme pri tranzite.

Hoci priamy tranzit Kepler-51e nebol zatiaľ zachytený, jej existencia pridáva ďalšiu vrstvu tajomstva do už tak fascinujúceho systému. Astronómovia dúfajú, že podrobné štúdium atmosfér supernadýchaných planét odhalí ich zloženie a pomôže lepšie pochopiť, ako sa takéto neobvyklé svety formujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP