Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V snahe bojovať proti neustále sa zvyšujúcim teplotám na planéte zvažujú vedci nový revolučný prístup – zmenu horných vrstiev atmosféry s cieľom znížiť množstvo vodnej pary, ktorá je silným skleníkovým plynom.

Vodná para, podobne ako oxid uhličitý, prispieva k skleníkovému efektu a zadržiava teplo v zemskej atmosfére. Výskumníci dúfajú, že pridávaním ľadových častíc vysoko do ovzdušia sa im podarí mierne vysušiť horné vrstvy atmosféry, čím sa čiastočne zabráni otepľovaniu spôsobenému človekom. Na tému v tlačovej správe upozornil portál Phys.

Revolučná myšlienka

Tento koncept, ktorý bol načrtnutý v novej štúdii zverejnenej v žurnále Science Advances, predstavuje prelomovú myšlienku v oblasti geoinžinierstva – manipulácie s prírodnými systémami s cieľom zmierniť klimatické zmeny. Vedúci autor Joshua Schwarz, fyzik z NOAA, zdôrazňuje, že tento prístup je stále v koncepčnej fáze a pred realizáciou si vyžaduje rozsiahly výskum.

NASA

Navrhovaná metóda spočíva v nasadení lietadiel, ktoré by pod stratosférou vo výške 17 kilometrov nad zemských povrchom uvoľňovali ľadové častice. Keď začnú tieto ľadové častice stúpať, spôsobia kondenzáciu vodnej pary a jej pád vo forme ľadu, čím efektívne znížia úroveň vlhkosti v stratosfére. Aj keď je tento koncept teoreticky veľmi sľubný, stále pretrváva niekoľko vážnych praktických problémov vrátane technológie, ktorá by niečo takéto dokázala.

Schwarz odhaduje, že pri maximálnej kapacite by tento prístup mohol potenciálne kompenzovať malú časť otepľovania, čo zodpovedá približne 5 % celkového nárastu teploty spôsobeného emisiami uhlíka. Zdôrazňuje však, že by nemal nahrádzať úsilie o obmedzenie znečistenia.

NASA Earth Observatory

Kritici vrátane klimatológa Andrewa Weavera varujú pred nepredvídateľnými dôsledkami geoinžinierstva a varujú pred neočakávanými reťazovými reakciami. V čase, keď štáty rokujú o možných rezolúciách na zhromaždení OSN pre životné prostredie, sa zintenzívňuje diskusia o úlohe geoinžinierstva v oblasti klímy. Hoci predstavuje možnú cestu na zmiernenie zmeny klímy, riziká a etické aspekty zdôrazňujú potrebu opatrného skúmania a medzinárodnej spolupráce.

Bill Gates chce poslať milióny ton kriedového prachu do stratosféry

Podobnú myšlienku má aj Bill Gates. Ten ako sme ťa informovali v samostatnom článku chce vypustiť do stratosféry veľké množstvo kriedového prachu. Cieľom je dosiahnuť, aby kriedový prach odrazil časť slnečného žiarenia a tak zabránil dopadu na povrch Zeme a tým ochladil planétu. Táto myšlienka bola od svojho počiatku veľmi kritizovaná a odborníci varovali, že táto neobvyklá technika môže byť pre meteorologické systémy katastrofálna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú