Ani po takmer 2 rokoch sužovania pandémiou COVID-19 sa ľudstvo nestihlo dostať do „normálu“, a tak vedci musia neustále hľadať nové a efektívne metódy ako raz a navždy skoncovať s týmto infekčným ochorením. Zdá sa však, že svitá na lepšie časy. Vedci z Austrálie totiž v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Communications prišli s nástrojom blokujúcim prenos vírusu SARS-CoV-2. Na tému upozornili vedecké portály Sciencealert Techexplorist.

Sme na dobrej ceste k zastaveniu šírenia vírusu SARS-CoV-2

Skupine vedcov pod vedením profesorky Sharon Lewinovej z austrálskeho Inštitútu pre infekcie a imunitu Petera Dohertyho sa podarilo využiť technológiu úpravy génov známu ako CRISPR na úspešné blokovanie prenosu vírusu SARS-CoV-2 v infikovaných ľudských bunkách. Ide o obrovský vedecký pokrok, ktorý by v budúcnosti mohol priniesť vytúžené ovocie v podobe liečby koronavírusu.

federcap/freepik

O metóde CRISPR si už určite neraz počul, o tejto „medicíne budúcnosti“ sme naposledny písali len pred pár dňami, kedy sme informovali o prvom využití metódy CRISPR na deaktivovanie zmutovaného génu.

Vtedy molekulárna sekvencia CRISPR prechádzala klinickými skúškami, počas ktorých sa vedcom podarilo dosiahnuť svetové prvenstvo v podobe utlmenia ochorenia TTR-FAP.

Teraz austrálski vedci vďaka tomuto inovatívnemu prístupu dokázali úplne zablokovať prenos vírusu SARS-CoV-2 v ľudských bunkách. V štúdii zohral najkritickejšiu a najdôležitejšiu úlohu enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa viaže na určité RNA sekvencie a degraduje tú časť, ktorú koronavírus potrebuje na replikáciu vo vnútri ľudských buniek.

Hlavná autorka štúdie Sharon Lewin pred agentúru AFP uviedla, že „akonáhle je vírus rozpoznaný, enzým CRISPR sa aktivuje a vírus rozbije“. Dobrou správou je, že podľa Lewinovej táto metóda umožňuje zacieliť sa na stabilné a nemeniace sa časti vírusu, ako aj na tie premenlivé a meniace sa časti vírusu. Ďalším pozitívom je aj to, že metóda CRISPR funguje aj na obávané mutácie ako napríklad variant alfa.

user7350813/freepik

Všetko chce svoj čas

Zatiaľ sa však túto metódu podarilo otestovať iba v laboratórnych podmienkach a momentálne vedci čakajú na to, či budú môcť svoj výskum otestovať aj na zvieratách. Ako už iste tušíš, metóda je zatiaľ len vo svojich počiatkoch a hlavná autorka uviedla, že na uplatnenie metódy CRISPR v medicíne si budeme musieť počkať ešte roky.

Zdôrazňuje však, že nástroj by sa mohol uplatniť pri riešení problému s COVID-19 v podobe jednoduchého antivírusového lieku, ktorý by pacient užil perorálne ihneď po pozitívnom teste na zmieňované ochorenie. Ak všetko pôjde podľa plánov, metóda v budúcnosti pomôže nielen zastaviť šírenie koronavírusu, ale i zmierni vážne príznaky z ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú