Hlbiny oceánu skrývajú rôzne záhady, ktoré fascinujú ako vedcov, tak aj námorníkov. Desaťročia zaznamenávajú tajomné zvuky, ktoré na prvé počutie znejú mimozemsky. Snažili sa ich analyzovať a za žiadnu cenu nevedeli prísť na to, čo tie zvuky znamenajú. Dostali preto prezývku „bio-kačka“, hoci to s kačkami veľa spoločného nemá. Avšak tajomné zvuky sú predsa len zvieracie a ide zrejme o akýsi rozhovor medzi nimi. Na tému upozornil portál Mashable.

Analýza starej nahrávky

Vedci analyzovali starú nahrávku z roku 1982, ktorá bola zaznamenaná v južnej časti Tichého oceánu. Pri prvých nahrávkach si mysleli, že nejde o prirodzené zvuky.

„Zvuk má nízku frekvenciu a pravidelné pulzovanie. Na prvé počutie by ste si nepomysleli, že ho vydáva nejaké zviera. Znie takmer ako stroj, no je mimoriadne hlasný a rozšírený – v zime ho bolo možné počuť po celom južnom oceáne,“ vysvetlila Denise Risch, morská biologička z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA).

Podivné „mechanické“ zvuky sa podarilo zachytiť vďaka systému hydrofónov, ktoré boli umiestnené za loďou. Viacero mikrofónov dokázalo určiť, že zvuky prichádzajú z rôznych miest. Výskumníci dospeli k záveru, že jednotlivé zvuky zrejme pochádzajú od rôznych „rečníkov“, ktorí sa medzi sebou striedajú, akoby sa počúvali a reagovali na seba.

„Zistili sme, že existuje niekoľko rôznych rečníkov, ktorí sa nachádzajú na rôznych miestach oceánu a každý z nich vydáva tieto zvuky,“ uviedol autor štúdie Ross Chapman, odborník na podmorskú akustiku z University of Victoria v Kanade. „Najpozoruhodnejšie bolo, že keď jeden hovoril, ostatní mlčali, akoby počúvali. Potom ten prvý prestal a na rad prišli odpovede,“ dodal.

Možno to bol rozhovor o večeri

Doterajšie výskumy naznačujú, že za týmito zvukmi sa skrýva druh veľrýb – vráskavec minke. Ide o najmenší druh z pomedzi vráskavcov. Ani po rokoch sa ale nepodarilo tieto veľryby pri vydávaní zvukov priamo pozorovať, ani keď sa vynárajú na hladinu kvôli dýchaniu.

„Možno sa rozprávali o večeri, možno išlo o rodičov, ktorí hovorili s deťmi, alebo možno len komentovali tú šialenú loď, ktorá chodila sem a tam a ťahala za sebou ten dlhý povraz,“ dodal Chapman.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú