Pred pár dňami sme ti priniesli článok, v ktorom sme ti ukázali niekoľko užitočných aplikácií, ktoré sa hodia pre každého používateľa a určite by mali mať svoje miesto aj v tvojom smartfóne. V tomto mini seriály dnes budeme pokračovať ďalej, no dnešný výber aplikácií bude zameraný nie na mobilné zariadenia, ale na notebooky a počítače.

1. Mozilla Firefox

Aj keď väčšina zrejme používa Google Chrome, konkurencia sa predsa len nevzdáva a prehliadač Firefox spravil za posledné mesiace obrovský posun vpred. Synchronizácia naprieč zariadeniami funguje perfektne, nájdeš tu rovnako veľa doplnkov, je rýchly, vyzerá dobre a navyše má niekoľko funkcií, ktoré u iných prehliadačov nenájdeš. Ak si teda unavený z používania toho istého prehliadača a hľadáš nejakú zmenu, inštalácia Firefoxu môže byť prvou zastávkou.

Stiahnuť najnovšiu verziu prehliadača Firefox

2. LibreOffice

Počítač bez kancelárskeho balíka si dnes nevie predstaviť väčšina ľudí. Oficiálny produkt Microsoftu však stojí niekoľko desiatok eur, čo niekomu nemusí byť po chuti. Perfektnou náhradou je však kancelársky balík LibreOffice, kde sa taktiež za poslednú dobu udialo viacero významných zmien a rozdiely medzi Officom sa ešte viac zmenšili.

Stiahnuť kompletný balík LibreOffice

3. Gimp

Bezplatná alternatíva pre Photoshop, ktorá ponúka rozsiahle možnosti úpravy fotografie, retuše a mnoho ďalšieho. Síce nejde o úplne najlepšiu alternatívu, no je to aplikácia, ktorá sa dá nainštalovať na macOS aj Windows.

Stiahnuť aktuálnu verziu aplikácie Gimp

4. Google Photos

Po úprave fotografií je ich dobré aj nejako zoradiť a na čo si minúť miesto v počítači, keď môžeš využiť bezplatný cloud spoločnosti Google, ktorý umožňuje neobmedzené pridávania fotiek a obrázkov v plnom rozlíšení, ku ktorým máš prístup kdekoľvek a kedykoľvek bez ohľadu na to, či si na smartfóne alebo počítači.

Začať používať aplikáciu Google Fotky

5. 7-Zip

Dizajnom nie príliš lákavá aplikácie, no na oplátku je úplne zadarmo (v podstate aj Winrar, no v jeho prípade sa jedná len o „doživotnú“ trial verziu). Síce dnes už s archívmi dokážu pracovať aj samotné operačné systémy, no ich možnosti sú do istej miery obmedzené a nedokážu toho toľko, ako špecializované programy.

Stiahnuť aplikáciu 7-Zip

6. Audacity

Uznávaná aplikácia na úpravu zvuku, ktorá je vybavená dostatočnými funkciami na to, aby vystačila ako začiatočníkom, tak aj pokročilým používateľov. Zrejme v nej nespravíš beat pre Rytmusa, no na iné veci plne postačuje.

Stiahnuť Audacity pre Windows/macOS/Linux

7. Adobe Reader

Užitočná aplikácia na prehliadanie .pdf súborov, ktorá nesmie chýbať v žiadnom počítači. Síce sa to možno nezdá, no väčšina úradných dopisov, faktúr a zmlúv je práve v pdf formáte a bez správneho nástroja ich len tak ľahko neotvoríš.

Stiahnuť aplikáciu Adobe Acrobat Reader na čítanie PDF súborov

8. VLC Media Player

Obľúbený prehrávač audio a video formátov, ktorý je veľmi intuitívny a okrem iného podporuje online stream, titulky, rôzne filtre a ponúka jednoduchú správu vytvorených zoznamov.

Stiahnuť aplikáciu VLC media player

9. Steam

Počítač nemá slúžiť len na prácu, ale tiež aj na zábavu. A čo je lepšie na oddych než poriadna hra, ktorú si zahráš spoločne so svojimi priateľmi? Klient Steam patrí medzi tých najrozsiahlejších a viackrát do roka usporiada výpredaje, pri ktorých máš možnosť získať zaujímavé herné tituly za lákavé ceny.

Stiahnuť herného klienta Steam

10. Bez ovládačov to nepôjde

Záverečný bod, ktorý by mal byť prvým krokom po nainštalovaní operačného systému. Síce si Windows dokáže veľa ovládačov stiahnuť priamo pri inštalácii, no ide len o základné veci a rôzne utility tu chýbajú a je ich nutné stiahnuť z oficiálnych stránok výrobcu. Netreba na to zabúdať a hlavne udržiavať všetko aktuálne, čím sa vyhneš viacerým problémom.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú