Umelá inteligencia sa v posledných rokoch stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Iste, mnohí experti, odborníci, ale aj významné osobnosti volajú po určitej forme regulácie tohto novodobého sluhu, aby sa ľudstvo nedostalo do problémov, no to neznamená, že AI vie byť len nebezpečná.

Obrovský prínos tohto fenoménu rozhodne nemožno poprieť, veď kto by už len nesúhlasil s tým, že umelá inteligencia zvyšuje efektívnosť a mieru nášho pohodlia? Na internete dnes možno nájsť ohromné množstvo AI nástrojov, ktoré ľuďom dokážu uľahčiť život. Ja som našiel skutočný skvost.

Študenti a AI

Špecifickou kategóriou pri využívaní umelej inteligencie sú študenti. Úprimne, kto z nás už nevyskúšal tohto virtuálneho pomocníka pri zadaní nejakej školskej úlohy? A obzvlášť, keď četboty dnes vedia vygenerovať aj niekoľkostranovú úvahu či esej na hocijakú tému?

Lenže pozor, umelá inteligencia je dobrý sluha, ale zlý pán, preto si rozhodne dávaj pozor, na aké účely ju používaš. To, že dnes využiješ ChatGPT na produkciu eseje neznamená, že pri najbližšej maturite budeš vedieť tento žáner napísať samostatne. A ako vieme, AI je pri takejto skúške zatiaľ zakázaná.

Je jasné, že školstvo sa bude musieť tomuto výdobytku prispôsobiť a možno trocha upraviť svoj systém, napríklad kladením dôrazu na kritické a argumentačné schopnosti študenta „tu a teraz“. Rozhodne však nejdem týmto článkom podporovať akési vybabranie so školským systémom, ale demonštrovať, ako efektívne vie študent, ale aj učiteľ či manažér využiť umelú inteligenciu vo svoj prospech.

(Ne)populárne prezentácie

Populárnym nástrojom predovšetkým (no nielen) v školskom prostredí sú prezentácie. Dávnejšie išlo v tomto segmente o jasnú doménu aplikácie PowerPoint od Microsoftu, dnes túto rolu začína preberať Canva, či Prezi. To však neznamená, že PowerPoint už nie je in.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú