Dnešný hudobný priemysel je krutý. Vytvoríš svoju melódiu a niekto ťa zrazu zažaluje, že patrí jemu. Vďaka práci dvoch hudobníkov však už umelcom nemusí hroziť, že kvôli súdom prídu o veľké peniaze.

Hudobník, programátor a právnik Damien Riehl spojil svoje sily s ďalším hudobníkom a programátorom Noahom Rubinom, a spoločne spravili umelcom obrovskú službu. Za pomoci algoritmu vytvorili 69 miliárd melódií a opatrili ich voľnými autorskými právami, aby sa budúci umelci nemuseli báť žalôb za porušenie autorských práv.

Iniciatíva, ktorá zmení umelcom život

Svojou prácou sa pochválili na konferencii TEDx Talks Mineapolis, kde Damien vysvetlil, ako funguje dnešný hudobný priemysel. V rýchlosti si teraz predstav, že si hudobník a v pohodlí svojho domova napíšeš pieseň, ktorá ťa práve napadla. Pieseň následne vydáš do sveta a keď sa ľuďom zapáči, stane sa populárnou.

Z ničoho nič sa ti ale ozve právnik nejakého umelca s tým, že si jeho melódiu skopíroval a buď zaplatíš obrovské peniaze, alebo pôjdeš k súdu. Ak s vyplatením nesúhlasíš a si presvedčený o nevine, začne sa siahodlhý súdny proces, ktorý vedie od dokazovania k dokazovaniu, či si pieseň pôvodného autora už niekedy počul, alebo nie. Koniec koncov, v týchto prípadoch to väčšinou dopadne v tvoj neprospech.

Damien Reihel a Noah Rubin si preto povedali, že dnešný hudobný priemysel potrebuje nutnú zmenu. Predsa len, ak si zoberieme hudobnú službu Soundcloud, už dnes je na nej okolo 200 miliónov skladieb. Do roku 2024 sa hovorí o 300 miliónoch a tento počet ma stúpať exponenciálne. Platí to aj pre platformy ako Spotify či YouTube.

Zobraziť celú galériu (5)
screenshot/YouTube/TEDx Talks

Takýto trend speje postupne k vyplneniu potencionálneho priestoru rôznych melódií, pričom pri takto vysokých číslach by dochádzalo k súdnym sporom dennodenne. Hudobníci sa chceli podobnosti budúcnosti vyhnúť, a preto prišli s nápadom vyplniť voľný priestor ešte nezverejnených melódií, zapísať ich na disk a spraviť z nich voľne šíriteľné médium dostupné pre každého.

Zobraziť celú galériu (5)
Tento obrázok naznačuje potencionálny priestor melódií, ktorý je červenými poliami zaplnený. Použitie červených melódii značí vysokú pravdepodobnosť žaloby v dôsledku autorských práv. Damien Reihel a Noah Rubin za pomoci svojho softvéru vyplnili ostávajúci priestor melódii (zelená), ktorý bude voľne dostupný pre každého. Zdroj: screenshot/YouTube/TEDx Talks

Hoci sa táto úloha zdá byť jednoduchá, hudobníci museli ísť na vec rafinovane. Ak by sme si zobrali 88 kláves piana, variabilita jednotlivých tónov a melódií je takmer nekonečná. Reihel a Rubin sa preto sústredili len na popovú časť hudobného spektra, ktorá sa pohybuje na jedinej oktáve a konkrétne zahŕňa 8 tónov.

Zobraziť celú galériu (5)
screenshot/YouTube/TEDx Talks

Na základe tohto úsudku využili algoritmus známy ako „brute-force“, ktorý sa používa napríklad na prelomenie hesiel. V podstate algoritmus prešiel všetkými možnosťami a kombináciami tónov, ktoré zapísal vo formáte MIDI. Výsledkom bolo celkom 69 miliárd melódií, pričom všetky tieto melódie hudobníci opatrili voľne šíriteľnou ochrannou známkou.

Program, kód a melódie zverejnili na svojom webe, pričom sú voľne prístupné. Hudobníci teraz dúfajú, že na ich prácu nadviažu ďalší, ktorí napríklad rozšíria melódie o ďalšie klávesy či oktávy či zahrnú rôzne tempo. Veríme teda, že iniciatíva hudobníkov padne na úrodnú pôdu a budúci umelci sa nebudú musieť obávať o svoju kreativitu. Ak máš záujem vypočiť si tento skvelý nápad a zaujímavuú prednášku Damiena Reihela, klikni na video vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom