Znovuobjavený výskum zo 60. rokov naznačuje, že uhoľný priemysel pochopil nebezpečenstvo klimatických zmien v dôsledku využívania uhlia už pred viac ako 50 rokmi. Tento objav môže predstavovať najstarší dôkaz o arogancii uhoľného priemyslu.

Portál Science Alert upozornil na šokujúce novinky. Znovuobjavený vedecký príspevok v žurnále Mining Congress Journal z roku 1965 naznačuje, že uhoľný priemysel dobre vedel, aké sú predpovede ohľadom vplyvu využívania uhlia na možné klimatické zmeny. Zdá sa teda, že tento výskum môže predstavovať asi najstarší dôkaz o tom, že uhoľný priemysel kryl tieto zistenia.

Veľmi presný opis toho, čo dnes zažívame predstavil výskum z roku 1965

Jedno z posledných zistení zahŕňa ropného giganta ExxonMobil, ktorý si bol údajne už od 70. rokov vedomý príčin a dôsledkov zmeny klímy. Gigant mal ale zámerne zavádzať verejnosť a kryť svoj biznis po desaťročia. Teraz sme sa dostali k ešte staršiemu odhaleniu. Podľa objaveného výskumu spomínaného vyššie si boli vedúci uhoľného priemyslu rovnako vedomí možných klimatických zmien.

Zobraziť celú galériu (2)
Uholný priemysel dlhé roky kryl skutočnú pravdu. Zdroj: Pixabay

Za výskumom s názvom „Air Pollution and the Coal Industry“ stál James R. Garvey, vtedajší prezident spoločnosti Bituminous Coal Research Inc., ktorá zároveň vyvinula zariadenie na kontrolu znečistenia ovzdušia.

Hoci sa výskum zameriava prevažne na síru v uhlí, začiatočná časť sa týka vypúšťania oxidu uhličitého (CO2) a upozorňuje na ďalekosiahle aspekty problému znečistenia ovzdušia.

Garvey vo výskume nappísal: „Existujú dôkazy, že množstvo oxidu uhličitého v zemskej atmosfére sa v dôsledku spaľovania fosílnych palív rýchlo zvyšuje. Ak budúca miera nárastu bude pokračovať tak, ako je tomu v súčasnosti, predpokladá sa, že vzhľadom na to, že obal CO2 redukuje žiarenie, teplota zemskej atmosféry sa zvýši a výsledkom budú obrovské zmeny v klimatických podmienkach Zeme.“

„Takéto zmeny teploty spôsobia roztápanie polárnych ľadovcov, čo by následne malo za následok zaplavenie mnohých pobrežných miest vrátane New Yorku a Londýna“ ukončuje odsek Garvey.

Jamesa R. Garveya nebol jediným, ktorý poukazovapl na možné klimatické zmeny

V diskusnej časti článku, ktorá nasleduje Garveyho výskum, sa inžinier James Jones z bývalej uhoľnej spoločnosti Peabody Coal nezaoberá problémom globálneho otepľovania, ale pripúšťa, že normy pre znečisťovanie ovzdušia a na ochranu zdravia majú svoje miesto. Svoje tvrdenia navyše komentoval slovami: „Situácia je naliehavá“.

Zobraziť celú galériu (2)
Podľa portálu Science Alert, americký vedecký poradný výbor upozornil prezidenta Lyndona Johnsona na problém spaľovania fosílnych palív a klimatických zmien ešte v roku 1965. Zdroj: Pixabay

Bola to však práve spoločnosť Peabody Coal, ktorá sa v nasledujúcich desaťročiach stala jednou zo spoločností, ktorá najviac popierala zmeny klímy a podnebia. Je tak možné povedať, že vedúci predstavenstiev uhoľného priemyslu a vlád vedomky kryli celé desaťročia pravdu. Výskum Jamesa R. Garveya by možno nespasil svet, ale poskytul na svoju dobu veľmi nadčasovú radu. Kto vie ako by sme na tom boli dnes, ak by boli rady vypočuté.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú