Ako v každej oblasti popkultúry, aj vo filme nájdeš určité klenoty, ktoré sa svojou osobitosťou zapísali do dejín. My sme vytvorili ultimátny výber filmov, ktoré by mal mať napozerané každý nadšenec.

Hviezdne vojny

Filmová sci-fi sága z pera Georga Lucasa je v dnešnej dobe tak veľký pojem, že existuje len malý počet ľudí, ktorí príbeh dobra proti zlu vo vesmírnych kulisách nesmierne rozsiahleho univerza nepoznajú. Momentálne sú vonku tri regulárne trilógie, kde každá z nich je zasadená do iného obdobia a spolu ponúkajú viac ako 20 hodín kvalitatívne kolísajúcej zábavy. Minimálne pôvodná trilógia, čiže diely 4-6, sú pre každého povinnosť, keďže ostatné filmy sa s nimi ani nepokúšajú rovnať.

Mlčanie Jahniat

Ikonický triller Mlčanie jahniat sa radí medzi klasiky prvej polovice 90. rokov. Film sa vyznačuje až chorobným zameraním na vykresľovanie charakteristických čŕt hlavných postáv, k čomu dopomohlo aj excelentný výber hercov. Anthony Hopkins stvárňuje Hannibala Lectera, manipulatívneho vraha, ktorého šarmu prepadne mladá detektívka Clarice, v podaní excelentnej Jodie Foster.

Vyháňač diabla 

Legendárny horor zo sedemdesiatych rokov, ktorý si zobral na paškál rovnomennú novelu o posadnutej dievčine. Horor je dnes už považovaný za žánrovú klasiku, na čom sa vo veľkej miere podpísala odvaha filmárov dotknúť sa neprebádaného územia exorcismu. Film veľmi dobre zostarol, úroveň si drží aj teraz a obsahuje mnoho ikonických scén, ktorými sa inšpirovali mnohí kreatívci naprieč niekoľkými desaťročiami.

Krstný otec

Mnohými považovaný za najlepší film všetkých čias je natočený podľa rovnomenného knižného románu z pera Maria Puza. Gangsterka sleduje mafiánske praktiky povojnového New Yorku z pohľadu rodiny Corleone.

Tá sa vyznačuje svojimi zásadami, talianskou výchovou a temperamentom a Donom Corleone na čele. Film sa vyznačuje duchaplnými dialógmi, kde každé slovo má svoje miesto a každý veta správne načasovanie.

Občan Kane

Dráma Občan Kane už takmer storočie pôsobí ako zásadný míľnik filmového priemyslu a mnohí filmoví kritici k nemu doteraz pristupujú so značným rešpektom. Ide o filmovú prvotinu Orsona Wellesa, zameranú na odkaz nesmierne vplyvného amerického magnáta Charlesa Fostera Kanea.

Dielo vydané v roku 1941 dnes môže pôsobiť už archaicky, no spôsob rozprávania príbehu, práca s kamerou a metódy vykresľovania postáv len málokedy nájdu spôsobilého konkurenta aj v dnešnej dobe.

Pulp Fiction

Aj keď nejde o prvý film Quantina Tarantina, rozhodne ide snímku, ktorá dostala tohto hollywoodskeho šialenca na mapu. Pulp Fiction sa vyznačuje diverzifikáciou gangsterského príbehu do niekoľkých príbehových rovín, naplnených až po okraj legendárnymi hláškami a filmovými hviezdami toho najväčšieho kalibru. Nechýba vyberavý slovník, drogy, cezhraničná akcia, ikonická hudba a, pre scenáristu, neodmysliteľný humor.

Schindlerov zoznam

Jeden z najdôveryhodnejších filmov zobrazujúci muky a tragédiu druhej svetovej vojny sa okrem vierohodného podania mnohým divákom vryl do pamäte ako jeden z najsmutnejších filmov všetkých čias. Spielberg, preberajúci dielo Thomasa Keneallho, ústrednú postavu Oskara Schindlera nijako neidealizuje, čo vytvára divákovi priestor na tvorbu jeho vlastného názoru k tragédiám holokaustu.

Indiana Jones

Pôvodná trojica filmov o najznámejšom archeológovi sa svojimi hodnoteniami radí medzi najlepšie filmy všetkých čias, na čom sa v nemalej miere podpísala charizma predstaviteľa Indianu, Harrisona Forda. Filmy sú zasadené do obdobia druhej svetovej vojny a sledujú osudy profesora archeológie Indiana Jonesa, ktorý svoj voľný čas dedikuje cestovaním za svetoznámymi relikviami, vybavený bičom a svojským sarkazmom.

Vykúpenie z väznice Shawshank

Vysoko hodnotená dráma o životom za mrežami v prvej polovici 20. storočia doteraz patrí medzi najosobitejšie snímky vo filmovom priemysle. Svojou premisou o odsúdenom bankárovi vo väznici Shawshank, ktorý sa špecifickými spôsobmi zaľúbi ako spoluväzňom, tak aj pracovníkom inštitúcie sa film zaryl do pamäte mnohým filmovým fanúšikom. Čerešničkou na torte je tak filmové obsadenie s obľúbeným Morganom Freemanom v tej najlepšej forme.

Osvietenie

Stanley Kubrick bol v dobe svojej najväčšej slávy považovaný za jedného z najkontroverznejších režisérov, známy najmä prehnane násilnými scénami. Rozhodne najznámejší a pravdepodobne najprepracovanejší titul z jeho repertoára je horor na motívy knižnej predlohy Stephena Kinga, Osvietenie.

Je len málo umelcov v Hollywoode, ktorých talent do seba zapadá tak bezmyšlienkovite ako v tomto prípade, vďaka čomu je tento film s maličkosťou Jacka Nicholsona v hlavnej úlohe považovaný za filmársky klenot.

Psycho

Známy ikonickými zábermi a na svoju domu neprimeranou brutalitou. Aj tak by sa dal popísať psychologický triler Alfreda Hitchcocka z roku 1960, ktorý počas svojej, dnes už šesťdesiatročnej ceste získal ako negatívne, tak aj právom pozitívne ohlasy.

Film vo svojej podstate neponúka divákovi zložitú zápletku alebo nadčasové spracovanie románovej predlohy, no ukazuje, ako sa na relatívne malom pľaci dokáže filmár vyhrať s budovaním napätia pomocou vtedy osobitých kamerových trikov.

Votrelec

Vynikajúci sci-fi horor z hlavy Ridleyho Scotta sa právom radí medzi hollywoodske zlato filmových dejín. Keď prvý votrelec v roku 1979 vyšiel, bol to pre mnohých prvý stret s hororom zasadeným do opusteného prostredia vesmírnej lode. Film sa stal kultom najmä vďaka myšlienke neustáleho prenasledovania votrelcom, ktorého dizajn bol v tej dobe nevídaný a doteraz ho len málo podobných filmov prekonalo.

Matrix

Je vôbec niekto, kto by nepoznal legendu z prelomu tisícročia? Keď vyšiel prvý Matrix, tak rozhodne išlo o jeden z najvplyvnejších filmov, ktorého odkaz sa odrážal aj mimo filmovú kultúru. Film je postavený na myšlienke, že všetko naokolo je počítačový program ovládaný strojmi, zatiaľ čo ľudstvo funguje ako zásoby energie.

Vyvolení však tejto myšlienke vzdorujú, a to za pomoci, na tú dobu, nadčasových filmových efektov, cyberpunkového výzoru a pravdepodobne najlepšími akčnými scénami v histórii filmového priemyslu.

Taxikár

V časoch, keď sa filmové kamarátstvo De Nira a Scorseseho začalo budovať vznikol vynikajúci dramatický titul Taxikár. Ten sa zameriava na traumatizovaného vojenského veterána, ktorý si našiel prácu ako vodič taxíku. Ten v podaní excelentného De Nira zisťuje, že ľudstvo je na ceste k úpadku, a tak sa konštantnými dialógovými perlami snaží konfrontovať svoje postavenie s okolitým svetom.

Návrat do budúcnosti

Sci-fi komédia Back to the Future sa okrem risku so zameraním sa na každú vekovú kategóriu zapísalo do histórie ako jeden z najobľúbenejších detských filmov každého tridsiatnika dnešnej doby.

Film sa vyznačuje utopistickým podaním blízkej budúcnosti a vďaka nadčasovým humorným scénam a drobným detailmi na každom kroku je film pozerateľný aj dnes, kedy dokonca premisa nabrala nový rozmer – divák môžeť porovnávať predikciu z osemdesiatych rokov a súčasnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú