Do Nemecka dorazilo vyše 700 ton vysoko rádioaktívneho odpadu, čo rozpútalo ostrú reakciu verejnosti aj environmentálnych skupín. Rádioaktívny odpad pochádza z palivových článkov, ktoré boli vyradené z jadrových elektrární v Nemecku a boli spracované v britskom závode Sellafield. Štát čelí výzve, kam obrovské množstvo odpadu umiestniť. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Prvá zásielka dorazila loďou Pacific Grebe, ktorá je špecializovaná na jadrový transport. Každý z kontajnerov meria štyri metre a váži vyše 100 ton. Po vyložení prešli dôkladnou kontrolou žiarenia, aby sa overilo, či zodpovedá úrovniam zaznamenaným ešte v britskom závode.

Očakávajú ešte ďalšiu zásielku

Federálny úrad pre bezpečnosť nakladania s jadrovým odpadom (BASE) informoval, že do roku 2025 posielali nemecké elektrárne použité palivové články na prepracovanie do Francúzska (La Hague) a Spojeného kráľovstva (Sellafield). Po rozpustení v kvapalnom sklenom materiáli sa rádioaktívny odpad vracia späť do Nemecka v zapečatených valcovitých kontajneroch zo špeciálnej ocele, ktoré sú následne vložené do ešte masívnejších liatinovo-oceľových nádob s celkovou hmotnosťou vyše 100 ton.

Rádioaktívny odpad
Pixabay

Kontajnery majú vysokú úroveň tienenia, čo ich robí odolnými voči vonkajším vplyvom aj v extrémnych podmienkach. Podľa úradov bola ich účinnosť preukázaná v rozsiahlych testoch, čo má zabezpečiť maximálnu ochranu obyvateľstva a životného prostredia počas transportu aj dočasného skladovania.

Nemecké úrady zároveň potvrdili, že okrem tejto zásielky zostáva ešte jedna posledná várka odpadu, ktorá má doraziť z Veľkej Británie, čím sa celý proces návratu spracovaného odpadu uzavrie.

Protesty odporcov

Príchod odpadu sprevádzali protesty zo strany odporcov jadrovej energie, ktorí poukazujú na historickú nechuť časti verejnosti k návratu jadrového odpadu. Podobné demonštrácie sa odohrávali už aj v minulosti, napríklad pri prevozoch do medziskladu v Gorlebene, kde sa od roku 2011 nachádza 108 zásobníkov so sklovitým rádioaktívnym odpadom.

Ako informuje portál NDR, momentálne je vlak s kontajnermi dorazil do prechodného skladu Isar v Niederaichbachu. Nemecko začalo postupne ukončovať výrobu elektriny z jadra po havárii vo Fukušime v roku 2011 a proces úplného odstavenia zavŕšilo v roku 2023.

Napriek tomu však krajina zostáva zmluvne zaviazaná k spätnému prijatiu odpadu, ktorý vznikol prepracovaním palivových článkov z vlastných elektrární. Štát čelí neľahkej výzve nájsť trvalé úložisko pre približne 27 000 kubických metrov rádioaktívneho odpadu, ktoré vznikli počas šesťdesiatich rokov jadrovej energetiky.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP