Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických spolu so 16 štátmi a dištriktom Kolumbia podalo proti spoločnosti Apple významnú protimonopolnú žalobu. Tá obviňuje spoločnosť Apple z udržiavania nezákonného monopolu na trhu smartfónov, ktorý údajne potláča hospodársku súťaž a inovácie, zvyšuje ceny pre spotrebiteľov a vývojárov a obmedzuje integráciu konkurenčných technológií do telefónov iPhone, upozorňuje CNN.

Nepáči sa im, aký obľúbený je iPhone

Sťažnosť ministerstva spravodlivosti, podaná na okresnom súde USA pre okres New Jersey, je zameraná na kontrolu spoločnosti Apple nad distribúciou aplikácií pre iOS, jej 30 % províziu z väčšiny predajov prostredníctvom obchodu App Store a jej praktiky, ktoré bránia konkurenčným platobným riešeniam, aplikáciám na zasielanie správ, inteligentným hodinkám a digitálnym peňaženkám.

Žaloba požaduje tri konkrétne nápravné opatrenia: súdny príkaz, ktorý by spoločnosti Apple zabránil používať svoj obchod App Store na blokovanie nových inovatívnych aplikácií, zablokoval obmedzenia uvalené spoločnosťou Apple na iné technológie integrujúce sa s iPhonom a zabránil spoločnosti Apple používať svoje zmluvné podmienky na udržanie údajného monopolu, dodáva Reuters.

Hoci sa v žalobe výslovne nevyžaduje rozpad spoločnosti Apple, táto možnosť sa v nej nevylučuje a žiada sa v nej o „úľavu potrebnú na odstránenie akejkoľvek konkurenčnej ujmy“. Spoločnosť Apple reagovala obhajobou svojich obchodných praktík a uviedla, že žaloba je „nesprávna z hľadiska faktov a práva“ a že sa proti nej bude „dôrazne brániť“.

TASR/DPA/Unsplash/Tron Le

Podľa Apple žaloba môže ublížiť spotrebiteľom

Spoločnosť tvrdí, že žaloba ohrozuje jej schopnosť vytvárať integrovanú technológiu, ktorú spotrebitelia od Apple očakávajú, a mohla by vytvoriť nebezpečný precedens tým, že posilní vládne zásahy do technologického dizajnu.

Táto žaloba je súčasťou širšieho zásahu proti veľkým technologickým firmám zo strany americkej vlády, ktorá podnikla právne kroky aj proti iným technologickým gigantom, ako sú Google, Meta Platforms a Amazon.com. Dôkazy proti spoločnosti Apple sa pripravovali roky, pričom ministerstvo spravodlivosti o vyšetrovaní spoločnosti prvýkrát informovalo v júni 2019. Žaloba nasleduje po predchádzajúcich protimonopolných vyšetrovaniach a príkazoch proti spoločnosti Apple v Európe, Japonsku a Kórei, ako aj po žalobách od firemných rivalov, ako je Epic Games

Ako sme informovali v samostatnom článku, práve spor s Epic Games v uplynulých týždňoch nabral nečakaný smer. Apple musel uľaviť svoje „sankcie“ voči Epic Games a ich hre Fortnite, z ktorej sa pred pár rokmi stal svetový fenomén. Použili na to DMA (Digital Markets Act), nový strašiak pre veľké technologické firmy z dielne Europskeho parlamentu. Tieto nové pravidlá ich totiž nútia otvoriť svoje platformy konkurencii, pričom fungovať začali hneď v prvý deň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú