Napätie medzi USA a týmto čínskym výrobcom smartfónov a telekomunikačných zariadení sa stále zvyšuje. Štáty sa snažia presvedčiť svojich spojencov, aby nevyužili pri budovaní 5G siete technológie od Huawei a nedávno prišli úrady s ďalšími vážnymi obvineniami, ktoré však spoločnosť naďalej odmieta a považuje za nepodložené. V obchodnej vojne sa Spojené štáty môžu rozhodnúť zakročiť ešte tvrdšie. Trumpova administratíva môže upraviť regulácie, aby Huawei nemohol odoberať komponenty od ďalších dodávateľov, medzi ktorými sa môže ocitnúť aj TSMC, informuje spravodajská agentúra Reuters.

Spoločnosť TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) patrí medzi jedných z najväčších výrobcov čipov pre smartfóny, ktoré od nej odoberá aj Huawei a využíva ich vo svojich zariadeniach. Práve tento výrobca však môže dostať kvôli ďalším zákazom z USA obmedzenie a nebude môcť dodávať čipy pre svojho odberateľa z Číny. Zo strany administratívy Donalda Trumpa tak má ísť o rázne riešenie v boji proti Číne a jej najväčšiemu výrobcovi smartfónov.

Kontrola exportu dôležitých komponentov by mohla mať pre Huawei vážne následky

Agentúru Reuters o týchto informáciách informovali dva dôveryhodné zdroje. Spojené štáty tak čoraz intenzívnejšie tlačia na mnohé krajiny a spoločnosti, aby poškodili ich vzťahy s Huawei a obmedzili tým možnosti spoločnosti na globálnom trhu. Nové reštrikcie sú len jednými z niekoľkých naplánovaných, o ktorých prednedávnom rokovali vysokopostavení predstavitelia vlády USA, informuje Gizmochina.

Flickr

Nenechaj si ujsť
Huawei je pod paľbou ďalších obvinení. USA ho vinia zo sprisahania, vydierania a krádeže obchodného tajomstva

Pokiaľ by však došlo na najhoršie, schválenie zákazu obchodovania s TSMC by mohlo Huawei položiť na lopatky a zásadne ovplyvniť jeho fungovanie v globálnom merítku. Práve tento výrobca je totiž jeho najväčším dodávateľom čipov a okrem neho poskytuje komponenty aj pre konkurenčný Apple a spoločnosť Qualcomm. Podľa jedného zo zdrojov agentúry Reuters sa USA majú snažiť o to, aby Huawei nedostal žiadne čipy. Aby to krajina dosiahla, upravila by „Pravidlo priameho produktu“ v „Predpisoch o vývoze“.

TSMC

Toto pravidlo určuje, že všetky produkty vyrobené v zahraničí a mimo USA, subjekty podliehajúce vnútroštátnym kontrolám podľa predpisov, priamy technologický alebo softvérový produkt pochádzajúci z USA, sú opätovne vyvážané na miesto určenia v krajine, ktorá je predmetom národnej bezpečnosti, pričom takéto produkty vyžadujú exportnú licenciu alebo licenčnú výnimku. Zmenou pravidla by mohli Spojené štáty zaviesť nové zmeny aj na čipy, ktoré produkuje TSMC, čím by mohli obmedziť odberateľsko-dodávateľské vzťahy so spoločnosťou Huawei.

Rozhodnúť sa môže už na jeseň

Podľa agentúry Reuters by mohlo dôjsť k zmene v novembri tohto roka. Vo výsledku by to znamenalo, že by si museli firmy využívajúce americké technológie vyžiadať pre dodaním komponentov pre Huawei špeciálnu licenciu, čím by však mohli štáty kontrolovať export.

Ministerstvo obchodu ani spoločnosť Huawei sa k týmto informáciám zatiaľ nevyjadrili. Po ďalších nedávny obvineniach z krádeže obchodného tajomstva a technológií sa tak na čínskeho giganta valí ďalšia vlna ešte prísnejších zákazov. Pripomeňme len, že firma sa na čiernej listine USA nachádza už od jari minulého roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú