Pentagon schválil novú legislatívu, podľa ktorej budú musieť americké vesmírne agentúry využívať vo vybraných prípadoch už iba rakety od tamojších firiem, informuje RFERL. Zo strany Spojených štátov tak ide o obmedzenie voči Rusku, ktorého rakety s obľubou využíva pre vynášanie týchto zariadení do vesmíru aj NASA.

Spojené štáty sú už dlhú dobu stredobodom pozornosti celého sveta kvôli reštrikciám, ktoré schválila administratíva Donalda Trumpa voči čínskej spoločnosti Huawei. K týmto následkom obchodnej vojny s Čínou a údajným obavám o narušenie bezpečnosti USA sa  pridáva ďalší zákaz. Tentokrát ho schválil Pentagon a dôvodom je znova ohrozenie kybernetickej bezpečnosti krajiny.

Ruské rakety Sojuz už nebudú vynášať satelity do vesmíru. Pre astronautov sú však dočasne vyhovujúce

Rusko tak príde v roku 2023, kedy budú nové nariadenia uvedené do platnosti, o dlhoročných partnerov, ktorým poskytovalo svoje rakety pre vynášanie družíc a satelitov do vesmíru. Spojené štáty sa dlho spoliehali na svojho rivala, pretože americká NASA nemá k dispozícii vlastné rakety. Rovnaké zákazy pritom platia pre Čínu, Severnú Kóreu, Sudán, Irán a Sýriu, informuje Reuters. Hoci toto rozhodnutie obmedzí využívanie ruských rakiet, môže otvoriť nové možnosti americkým spoločnostiam.

Nenechaj si ujsť
Pentagon varuje: Krajiny ako Rusko a Čína vyvíjajú laserové zbrane, ktoré dokážu zostreliť satelity

Vyťažiť z tejto situácie čo najviac tak môže SpaceX Elona Muska, či Blue Origin pod vedením Jeffa Bezosa. Po dlhých rokoch spolupráce môžu Spojené štáty nahradiť rakety Sojuz vlastnými raketami, ktoré budú využité práve za účelom vynášania družíc a satelitov do vesmíru.

Tieto misie už plní SpaceX, ktorý na to využíva svoje znovu použiteľné rakety. Na tieto stroje sa pritom spolieha aj samotná agentúra NASA. Reštrikcie voči Rusku sa však vzťahujú iba na vynášanie satelitov a družíc do vesmíru.

Pokiaľ sa jedná o lety astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, NASA bude môcť naďalej využívať ruský Sojuz s modulmi pre posádku, teda aspoň do tej doby, pokým SpaceX úspešne nedokončí svoj modul Crew Dragon 2 a Boeing neponúkne na cesty vesmírom svoj modul Boeing CST-100 Starliner.

Rusko samozrejme so schváleným zákazom USA nesúhlasí. Riaditeľ vesmírnej agentúry Roscosmos, Dmitry Rogozin, vidí podľa vyjadrení pre agentúru TASS v týchto zmenách snahu Spojených štátov vyradiť Rusko ako konkurenciu v letoch do vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú