Najnovšia technológia proti bezpilotným lietadlom s názvom Cerberus XL je odpoveďou na narastajúcu hrozbu dronov vo vojenských aj civilných sektoroch. Tento prelomový systém, vyvinutý americkou spoločnosťou Teledyne FLIR Defense, dokáže naraz sledovať až 500 cieľov a neutralizovať ich na vzdialenosť troch kilometrov.

Nemajú najmenšiu šancu

Cerberus XL kombinuje viacero moderných technológií na detekciu, sledovanie a elimináciu dronov. Využíva termálne a vizuálne senzory, 3D radarové systémy a rádiové detekčné zariadenia. To všetko je doplnené umelou inteligenciou, ktorá zlepšuje presnosť pri identifikácii cieľov. Systém je schopný zachytiť a sledovať pohyb dronov aj v náročných poveternostných podmienkach alebo v zložitých terénoch.

Jeho najväčšou prednosťou je modulárny dizajn, čo znamená, že je možné prispôsobiť na použitie vo vzduchu, na zemi aj na vode. To z neho robí univerzálny nástroj na ochranu vojenských základní, letísk, hraníc či strategickej infraštruktúry.

Cerberus XL je vybavený tzv. „nekinetickými efektormi“, ktoré umožňujú narušiť spojenie medzi dronom a jeho operátorom, prípadne dron úplne vyradiť z prevádzky. Systém je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko integrovať s ďalšími obrannými technológiami, vrátane kinetických zbraní, ktoré môžu drony fyzicky zneškodniť.

Prešiel testami

Ak si myslíš, že ide len o experiment, mýliš sa. Cerberus XL už prešiel ostrými testami na Ukrajine, kde bol nasadený v spolupráci s nórskou spoločnosťou Kongsberg Defence & Aerospace. Systém sa ukázal ako spoľahlivý nástroj na ochranu pred ruskými dronmi v bojových podmienkach.

Americká armáda ho navyše testovala v rámci iniciatívy Falcon Peak vo Fort Carson, Colorado. Počas tohto dvojtýždňového cvičenia prešiel skúškami proti simulovaným útokom dronov. Cvičenie bolo zamerané na to ako efektívne dokáže systém detegovať, identifikovať a neutralizovať rôzne typy bezpilotných lietadiel v rozličných situáciách.

Teledyne FLIR

Význam systémov ako Cerberus XL neustále rastie. Podľa správy Mordor Intelligence sa trh s vojenskými UAV (bezpilotnými lietadlami) bude medzi rokmi 2024 a 2029 zvyšovať o 11,7 % ročne. Stále sofistikovanejšie drony predstavujú hrozbu nielen pre vojenské operácie, ale aj pre civilnú infraštruktúru. Jeho schopnosť rýchlej integrácie s ďalšími systémami a umelá inteligencia ho stavajú do popredia medzi technológiami pre boj proti dronom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP