Americká spoločnosť Bounce Imaging tento týždeň na výstave SOF Week predstavila svoju najnovšiu technologickú novinku, ktorá môže navždy zmeniť spôsob, akým sa zabezpečujú tie najcitlivejšie vojenské objekty Spojených štátov. Ich nový systém, pomenovaný Recce360 Deep Inspection Camera, je považovaný za prvý špionážny robot na svete, ktorý je certifikovaný na ochranu jadrových zariadení a dokáže fungovať v prostredí s prísnymi elektromagnetickými obmedzeniami.

Vývoj tohto zariadenia nebol náhodný – vznikol na základe utajených hodnotení zraniteľnosti, ktoré upozornili na možné neoprávnené prieniky do infraštruktúry skladujúcej jadrové zbrane. Recce360 je odpoveďou na tieto hrozby – ide o odolný a nevyžarujúci prieskumný nástroj navrhnutý špeciálne pre takzvané „denied“ alebo „degraded“ prostredia, kde bežné technológie zlyhávajú. O téme informoval Interesting Engineering.

„Neviditeľný“ strážca jadrových hlavíc

Podľa spoločnosti Bounce Imaging je Recce360 momentálne jediným taktickým kamerovým systémom schváleným pre operácie ochrany jadrových zariadení. Túto certifikáciu získal po absolvovaní náročných skúšok podľa štandardov „Dash 12“, ktoré sa používajú pri hodnotení zariadení určených pre elektromagneticky citlivé priestory.

Zásadným rozdielom oproti tradičným dronom alebo robotickým riešeniam je to, že Recce360 nepoužíva bezdrôtovú komunikáciu, ktorá by mohla narušiť strategické systémy. Namiesto toho funguje cez pancierovaný optický kábel, čím sa úplne eliminuje riziko rádiového vyžarovania. Kamera je navyše obalená kovovým plášťom s medeným tienením okolo optických šošoviek, čo zabezpečuje nulovú elektromagnetickú emisiu – čo je absolútne kľúčové pri prevádzke v blízkosti riadiacich jadrových systémov či skladov so skutočnými hlavicami.

Jadrové zbrane USA bude strážiť robotický „duch“
Bounce Imaging/Pixabay

Ako povedal generálny riaditeľ spoločnosti Francisco Aguilar pre portál Military Embedded Systems, doteraz operátori jadrových síl nemali k dispozícii žiadne certifikované ISR nástroje, ktoré by bolo možné bezpečne vložiť do citlivých priestorov. „Existujúce robotické riešenia sú nekompatibilné kvôli problémom s vyžarovaním. Výsledkom je, že operátori musia fyzicky vstupovať do sila, čo zvyšuje riziko aj oneskorenie. Recce360 tento problém rieši – je tienený na každej úrovni, vrátane šošoviek,“ vysvetlil.

Recce360 však nemá slúžiť výhradne pre jadrové zariadenia. Technológia má potenciál pre širšie využitie v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti, od monitorovania zabezpečených vládnych objektov cez priemyselné zariadenia až po bunkre či akékoľvek iné priestory, kde je zakázané alebo obmedzené rádiové vysielanie.

Kamera poskytuje panoramatické zobrazenie v uhle 360 stupňov, dokáže fungovať aj v úplnej tme či v nepriehľadných priestoroch a vďaka káblu ju možno nasadiť do zvislých šácht, úzkych miest alebo podzemných infraštruktúr. Okrem Recce360 spoločnosť predstavila aj ďalší produkt – Thermal Camera Spike, termálnu verziu kamery, ktorá rovnako ponúka 360-stupňové zobrazenie a je určená na monitorovanie perimetrov či predných línií.

Zariadenie vzniklo na základe spätnej väzby z vojenských cvičení americkej armády a možno ho nasadiť ako ručne, tak aj prostredníctvom robotických platforiem. Vďaka odolnému dizajnu a výnimočnému termálnemu rozlíšeniu je vhodné pre rýchle nasadenie v dynamickom bojovom prostredí.

Oba systémy predstavujú nový trend vo vývoji ISR technológií – smerovanie k špecializovaným, nízkoemisným riešeniam, ktoré dokážu fungovať aj v tých najcitlivejších obranných scenároch. Spoločnosť Bounce Imaging tak reaguje na aktuálne operačné požiadavky a vypĺňa vážne medzery v ochrane strategickej infraštruktúry aj v oblasti nepravidelných konfliktov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP