Kritici tvrdia, že akékoľvek rozšírenie ťažby by mohlo urýchliť otepľovanie planéty, pretože zásoby ropy a plynu v Grónsku predstavujú obrovský potenciál na produkciu emisií skleníkových plynov. Kirtana Chandrasekaran z organizácie Friends of the Earth upozornila, že obchádzanie klimatických záväzkov v Grónsku by mohlo slúžiť ako zlá inšpirácia pre ďalšie krajiny.

Ekologická výzva pre Arktídu

Ťažba v arktických oblastiach by mala nevyčísliteľné dôsledky na miestnu flóru a faunu, tvrdí Anne Tolvanen z Natural Resources Institute Finland.

„Severné vegetačné obdobia sú krátke a chladné, takže všetky druhy sú viac-menej na hranici… prežitia. Prírode môže trvať desaťročia či dokonca storočia, kým sa spamätá z porúch spôsobených ťažkým priemyslom a inými druhmi ľudskej činnosti,“ uviedla Tolvanen.

grónska príroda, zamrznutá zem a hory
Guide to Greenland

Táto krehká príroda sa prispôsobuje extrémnym podmienkam a akýkoľvek zásah môže spôsobiť poškodenie, z ktorého by sa región zotavoval desaťročia, ak nie stáročia. Zhoršujúca sa situácia v oblasti klímy a rastúci tlak na prírodné zdroje zvyšujú riziko trvalého poškodenia arktického ekosystému.

Otepľovanie planéty znamená biznis

Ako uviedol americký kongresman Mike Waltz, záujem o Grónsko nie je len o ťažbe. S topením polárnych ľadovcov narastá význam Arktídy ako geopolitického priestoru. Rusko a Čína investujú do vývoja ľadoborcov, pričom USA výrazne zaostávajú.

„Ide o Arktídu. Máte Rusko, ktoré sa snaží stať sa kráľom Arktídy s viac ako 60 ľadoborcami, z ktorých niektoré majú jadrový pohon… Máme dva a jeden práve zhorel.

Toto je o tom, že keď sa polárne ľadové čiapky stiahnu, Číňania teraz spúšťajú ľadoborec a tlačia sa tam tiež… je to ropa a plyn. Je to naša národná bezpečnosť,“ vyjadril sa Waltz.

Budúcnosť Grónska tak zostáva otvorenou otázkou. Ostrov môže predstavovať zlatú baňu pre ekonomiku, no zároveň hrozbu pre krehkú ekologickú rovnováhu a globálne klimatické ciele. Rozhodnutia, ktoré budú v súvislosti s týmto regiónom prijaté, môžu mať dôsledky, ktoré presiahnu hranice Arktídy.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP