Sonda Juno s hodnotou 1 miliardy dolárov určená na výskum planéty Jupiter objavila v horných vrstvách atmosféry tejto gigantickej planéty „škriatkov“ a „elfov“. Ich existenciu predpovedali už mnohé štúdie, no až teraz sme ich skutočne mohli pozorovať vďaka údajom zhromaždeným ultrafialovým zobrazujúcim spektrometrom UVS (Ultraviolet Imaging Spectrograph), upozornil portál Futurism.
Škriatkovia a elfovia v atmosfére
Škriatkovia a elfovia pre vedcov nie sú ničím novým. Nejde totiž o nič iné ako o nadoblačné blesky, ktoré na našej planéte boli zaznamenané pred niekoľkými desiatkami rokov. Teraz však boli vôbec poprvýkrát detegované na cudzej planéte. O ich výskyte na Jupiteri informoval tím vedcov vo svojej publikácií zverejnenej v žurnále Journal of Geophysical Research: Planets.

Nadoblačné blesky označované tiež ako TLE (transient luminous event – prechodné svetelné javy) sú krátkodobé elektrické výboje, ktoré možno pozorovať nad „normálnymi“ búrkovými mrakmi a bleskami. Existuje niekoľko typov TLE, pričom najčastejšie sa vyskytujúcim sú škriatkovia (sprites) a elfovia (ELVES – Emission of Light and Very Low Frequency).
Škriatkovia sú elektrické výboje rôznych tvarov nachádzajúce sa vo výške až 95 kilometrov nad búrkovými mrakmi. Sú vytvárané bleskovými výbojmi a hoci trvajú iba niekoľko milisekúnd, dokážu rozjasniť časť oblohy s rozlohou niekoľko desiatok kilometrov. Podľa tvaru ich rozdeľujeme na medúzy, mrkvy a stĺpce, informovala NASA na svojom webe
Elfovia sa javia ako plochý disk žiariaci v horných vrstvách atmosféry Zeme s priemerom zhruba 400 km. Nachádzajú sa o niečo vyššie ako škriatkovia, vo výške asi 100 kilometrov nad búrkami a v priemere trvajú iba jednu milisekundu.

Podľa vedca Rohini S. Gilesa majú oba uvedené svetelné javy na Zemi vďaka interakcii s dusíkom nachádzajúcim sa v horných vrstvách atmosféry výraznú červenú farbu, avšak na Jupiteri sa v hornej vrstve atmosféry nachádza vodík, takže objavené TLE je pravdepodobne modré alebo ružové.
Celkovo vedci prostredníctvom UVS pozorovali 11 takýchto svetelných udalostí v rozličných búrkových oblastiach. Pozorované TLE sa nachádzali v atmosfére Jupitera oveľa vyššie (približne 300 kilometrov nad búrkovými mrakmi) ako „klasické“ blesky, čo potvrdzuje, že skutočne ide o prvých pozorovaných škriatkov a elfov na cudzej planéte. Objav môže v budúcnosti pomôcť zlepšiť chápanie elektrickej aktivity v atmosfére rôznych planét.
Teraz čítajú

VIDEO Zlomový bod vo fyzike. Prvýkrát v histórii sme zachytili na video osciláciu časového kryštálu

Americkí piloti videli ďalšie UFO, udalosť už vyšetruje FBI. Dočká sa verejnosť pravdivých informácií?

Do 4 rokov chcú najväčšiu vesmírnu stanicu pre 400 turistov. Bude na nej umelá gravitácia, bary, hotely aj kiná

SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

"Nehoda z Marsu" - rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA KVÍZ: Nič pre neznalých, spoznáš slávny program pre Windows z jedinej fotografie prostredia?

Po 5 rokoch zrazu zmena. Google hlási, že doterajšia kvalita v Google Fotkách bola zlá a máš si platiť za priestor

Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

Svetu hrozí klimatická katastrofa. Na jej odvrátenie nám ostáva 10 mesiacov, varuje OSN
