Survival tituly sú momentálne na vzostupe, čoho sa rozhodli využiť aj slovenskí vývojári z Project Solutions so žánrovým kúskom AreaZ. Ten je momentálne v predbežnom prístupe dostupný na Steame a čoskoro sa dočká veľkej aktualizácie.

Za titulom AreaZ síce nestojí veľký vývojársky tím, tvorcovia sa však o svoju hru vzorne starajú a pružne reagujú na požiadavky hráčov. Simulátor prežitia od domácich tvorcov sa od konkurencie odlišuje predovšetkým vďaka vysokej obtiažnosti, do detailu premysleným herným svetom a systémom používania oboch rúk, ktorý v žánri patrí k raritám.

Striedanie počasia, sledovanie kalórií, neustály strach o zabezpečenie potravy, ochrana úmorne nahromadenej koristi i boj s predátormi patria len k malej časti bohatej palety možností, ktorú AreaZ hráčom ponúka. Vysokou náročnosťou sa titul radí do kategórie hardcore survival, čo síce mnohí nadšenci skutočného dobrodružstva ocenili, príležitostných hráčov však neustále zomieranie od hry odrádzalo.

Aj na túto skutočnosť sa rozhodol reagovať vývojársky tím, ktorý v nedeľu 5. apríla do hry predstaví veľký update s názvom Eden. Ten sa zameriava predovšetkým na zníženie nekompromisnej náročnosti a sprístupnenie hry širšiemu publiku, zároveň do hry prináša mnohé žiadané novinky. Hlavné charakteristiky plánovanej aktualizácie tvorca hry, Juraj Bachar, opisuje nasledovne:

Eden – „Raj“ zvyšuje objem lootu na desaťnásobok oproti základnému nastaveniu. Zároveň v podstate ruší staminu. Nakoľko je gameplay hry postavený na využívaní energie v podobe kalórií, najväčšie úpravy sa týkajú jej spotreby. Pri Eden nastavení je spotreba energie len tretinová a namočenie a rýchlosť pohybu nemá na ňu vplyv. Postava navyše pri nedostatku kalórií neumiera na vyčerpanie.

Okrem zníženýcjh nárokov na výdrž hra po aktualizácii nováčikom vyjde v ústrety aj v mnohých ďalších oblastiach. Na nižšej obtiažnosti sa napríklad nebudú vyskytovať búrky, ktoré by zahasili oheň, predátori na ostrove budú menej agresívni a zároveň sa zníži ich chuť na vyrabovanie tábora a cenných zásob.

Update sa však netýka len zníženia obtiažnosti, ale predstavuje aj množstvo noviniek dostupných aj pre najnáročnejších hráčov. Predstavený bude napríklad životný cyklus banánovníkov, ktoré sa náhodne vyskytujú v džungli. Hráči budú po novom nútení objavovať herné prostredie omnoho intenzívnejšie a musia byť pozorní voči dozrievajúcim plodom, ktoré sú cenným zdrojom potravy.

Ďalšou novinkou je zašpinenosť postavy, ktorá v novom update prináša viaceré výhody Pri výraznom zašpinení napríklad zvieratá hernú postavu vycítia omnoho ťažšie, čo má výrazne uľahčiť lov drobnej zvery. Zároveň špina slúži aj na ochranu pred predátormi v hre vo forme medveďov, varanov či krokodílov. Hlavný tvorca hry spresňuje, že zašpinenosť momentálne nebude mať žiadne negatíva, uvažuje však o systéme chorôb, na ktorý už by čistota mala zásadne vplývať.

Premyslených herných mechaník bude do budúcna iba pribúdať, tvorcovia majú napríklad v pláne úplné sprístupnenie mapy vrátane rozľahlého močiara, ktorý bude musieť hráč za vidinou záchrany prekonať. Fanúšikovia hry sa rovnako môžu tešiť na omnoho detailnejšie herné prostredie, ktoré čaká kompletný reskin s fotograficky spracovanými objektami.

Tvorcovia tiež plánujú predstaviť výber postáv, systém oblečenia, strelných zbraní či jazdu na koni. Potenciál AreaZ je jednoducho obrovský a my veríme, že vývojári zo Slovenska z hry postupne spravia jednu z najlepších survival hier v žánri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom