Vývoj umelej inteligencie zahŕňa zložitý proces učenia, kedy sa táto technológia učí napríklad rozoznávať rôzne objekty. Mnoho práce pritom záviselo od programátorov, ktorí museli strojové učenie naprogramovať a ďalej vyvíjať.

Google však má v rukáve projekt, ktorý môže celý tento proces značne urýchliť a uľahčiť vývoj umelej inteligencie. Pomocou strojového učenia AutoML-Zero chce Google dosiahnuť, aby sa umelá inteligencia vyvíjala a rozhodovala sama aj bez ľudských programátorov, informuje Science Alert.

Inžinieri Googlu už na podobnom projekte pracujú celé roky. Systém nazvaný ako AutoML, ktorý predstavuje automatizované strojové učenie, dokáže už dnes vytvoriť omnoho lepšiu umelú inteligenciu ako samotný človek. Teraz však spoločnosť do tohto projektu zakomponovala aj proces, pomocou ktorého sa toto strojové učenie bude samostatne rozhodovať a vyvíjať na základe rôznych aspektov.

Pomocou AutoML-Zero chce Google docieliť, aby sa umelá inteligencia dokázala vyvíjať aj sama, omnoho rýchlejšie a s vyššou presnosťou, než by to dokázali ľudskí programátori. Zároveň sa má výrazne skrátiť čas pri vstupoch potrebných na počiatočné učenie tejto technológie. Pomocou takéhoto systému by bolo možné vyvíjať AI pre konkrétne účely a vytvárať omnoho inteligentnejšie systémy ako dnes.

Technológia Googlu môže zásadným spôsobom zlepšiť vývoj AI

Obmedzením ľudského vstupu do celého procesu sa má systém vyvíjať automatizovane a samostatne, pričom používa len 3 základné pravidlá pre nastavenie, predvídanie a učenie. Vývoj začína výberom 100 algoritmov, ktoré sú vytvorené pomocou jednoduchých matematických operácií a následne využitím metódy pokus-omyl sa vyberajú tie najschopnejšie a najlepšie programy, ktoré strojové učenie ďalej vyvíja, informuje The Next Web.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia a koronavírus: Diagnostika z CT za 20 sekúnd i presná predpoveď šírenia

S každým takýmto krokom sa vyvíjaná umelá inteligencia stáva dokonalejšou. Počas vývoja sú vybrané algoritmy testované a strojové učenie ich porovnáva pri rôznych situáciách, kedy ten vhodnejší algoritmus vyberie na základne rozhodovania napríklad pri správnom rozoznaní objektov.

Proces je možné prirovnať aj k Darwinovej evolučnej teórii. Vzniká počas neho viacero algoritmov, pričom vývoj a testovanie pri rôznych modelových situáciách zvládnu len tie najlepšie.

Vybrané algoritmy sú následne aplikované a testované na konkrétnych problémoch, aby sa ďalej mohli vyvíjať. Takýmto spôsobom a vylúčením človeka z procesu vývoja sa môže stať umelá inteligencia omnoho dokonalejšou a naučiť sa aj to, s čím by človek možno nerátal.

Systém AutoML-Zero už podľa inžinierov prekonal možnosti pôvodného systému AutoML. V budúcnosti bude proces zahŕňať aj rôzne ďalšie techniky pre automatizovaný vývoj AI s využitím základných knižníc vytvorených človekom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú