Dokážeš s ním nemožné. Testovali sme prvý AI notebook a už sa ho nevieme vzdať
+ vynikajúca výdrž na jedno nabitie cez 10 hod.
+ pri bežnej práci úplne bez hluku ventilátora
+ špičkový 3K OLED displej
+ vďaka Snapdragonu X Elite pripravený na nové AI funkcie vo Windowse
+ praktický a veľký touchpad
+ nabíjanie cez USB-C
- niektoré AI funkcie vo Windowse ešte len prídu
- v tme horšie čitateľná klávesnica
- zdroj nabíjacieho adaptéra zavadzia pod stolom
- Windows Hello nefunguje tak svižne ako čítačka odtlačkov
Nový notebook? Už dobrých pár rokov platí tvrdenie, že prenosné počítače môžeme rozdeliť na herné s poriadnou mobilnou grafickou kartou a tie bežné kancelárske, ktoré sa od seba líšia len drobnosťami – napríklad počtom konektorov, veľkosťou a rozlíšením displeja, prípadne tým, či sú celé z plastu alebo majú fešácke a odolné hliníkové telo.
V roku 2024 to však neplatí. ASUS Vivobook S 15 otvára novú éru počítačov a najmä notebookov, ktorú definuje umelá inteligencia. A to taká, pri ktorej sú schopnosti ChatGPT či iných bežne dostupných nástrojov len kvapkou v mori.
Do Windowsu totiž prichádzajú zásadné novinky, ktoré budeš môcť používať len s novou generáciou počítačov označených ako Copilot+ PC.
Musela prísť zásadná zmena
Niežeby tu AI doteraz nebola, jej algoritmy a výpočty ale prinášajú extrémnu hardvérovú náročnosť. Akýkoľvek bežný notebook by pri nich bol buď pomalý, alebo by veľmi rýchlo vyžmýkal svoju batériu. Zariadenia, ktoré chcú využívať AI nenútene a naplno, tak musia ponúkať dedikovaný NPU čip pre výpočty potrebné pre neurónové siete.
Aj preto ASUS zamával Intelu aj AMD a ich x68 architektúre. V novom Vivobooku S 15 nájdeš ARM procesor Qualcomm Snapdragon X Elite. ARM procesory sa už dlhšie používajú v smartfónoch, ktoré sú neraz výkonnejšie než dnešné notebooky. ASUS týmto s Windowsom robí rovnaký evolučný krok, ako pred rokmi urobil Apple v Macbookoch pri prechode na vlastné čipy M1 a M2.
Okrem využívania umelej inteligencie má prechod na nový typ procesora priniesť dramatické zvýšenie výdrže batérie vďaka 4 nm výrobnému procesu a taktiež výrazné zvýšenie výkonu.
Navonok nič nepoznáš
Na prvý pohľad ide o bežný notebook s 15,6-palcovým displejom. Teda, poriadne nadupaný „bežný“ notebook. Displej má netradičné rozlíšenie 2 880 x 1620 bodov (niekde na pomedzí 2K a 4K displeja) s pomerom strán 16:9, takže bude ideálny na filmy aj pracovanie s dvojicou textových dokumentov vedľa seba.
OLED technológia ti však prináša brutálne farby a vynikajúci kontrast, takže počítač doslova volá po vytváraní grafiky alebo videí. 120 Hz obnovovacia frekvencia zároveň šetrí tvoje oči pri skrolovaní alebo prostom pohybe kurzora myši po obrazovke. Hmotnosť sa však zastavila na neskutočných 1,42 kg. Pri takejto „pätnástke“, nie pri nejakom malom 13-palcovom počítači.
Doma vždy notebook pripájam k externému monitoru, pretože verím, že dvojica displejov prináša dvojnásobnú produktivitu. S Vivobookom S 15 som sa však pristihol, že väčšinu času pozerám len na jeho naozaj dostatočne veľký a kvalitný displej.
Zároveň však nie je žiadny problém počítač zaklapnúť a hodiť do tašky či notebooku, ak potrebuješ bežať do kancelárie. S pri hrúbke len 1,47 cm o ňom ani nebudeš vedieť. Napriek tomu sa sem zmestilo plnohodnotné HDMI, čítačka microSD kariet, výstup na slúchadlá a 2x USB-C popri dvojici klasických USB-A portov.
Konečne bez káblov spred dvadsiatich rokov
Prechod na úspornejšiu 4-nanometrovú technológiu tiež prináša prvok, ktorý oceníš naozaj každý deň. Možnosť nabíjať počítač cez USB-C už nie je novinkou, takže ak máš monitor so štandardom PowerDelivery, stačí ti pripojiť jeden USB-C kábel pre nabíjanie aj posielanie obrazu na externú obrazovku.
Teší ma však, že pribalený adaptér na nabíjanie na cestách alebo vo vlaku má konečne normálne rozmery a taktiež sa pripája do USB-C, namiesto rôznych okrúhlych zbytočných konektorov. Len škoda, že samotný zdroj nezasúvaš priamo do zásuvky ako napríklad pri nabíjaní mobilu. Namiesto toho je táto kocka približne v polovici kábla, takže v praxi len zavadzia kdesi na zemi.
Zvykneš si však a popri extrémne veľkom touchpade reagujúcom aj na gestá, mieste na doplnkovú numerickú klávesnicu či pohodlných klávesách sa rýchlo prestaneš sťažovať. Klávesy majú pomerne veľký zdvih a sú podsvietené farebným RGB podsvietením.
Farbičky považujem za trochu zbytočné, ale prečo nie? Len počítaj s tým, že popisky na tradičných ASUS-áckych strieborných klávesách nie sú tak dobre viditeľné, ako by tomu bolo v prípade čiernych tlačidiel s bielym textom. Najmä v tme mohla byť ich čitateľnosť lepšia.
Žiadny hluk, žiadne zahrievanie
Priznám sa, že keď som v aplikácii MyASUS našiel možnosť prepínať režimy ventilátora (dá sa to aj tlačidlami Fn + F), musel som skontrolovať, že tu nejaké vôbec sú. Notebook som totiž pri inštalovaní mojich programov a úvodnom nastavovaní nepočul ani raz. A keďže výduchy sú smerované smerom dozadu, nebudú ťa obťažovať. Mierne zahriatie tela som spozoroval až po približne 30-minútovom videohovore cez Google Meets.
Pri videohovoroch ti prídu vhod funkčné klávesy F1 až F12, vďaka ktorým môžeš regulovať hlasitosť, ale aj rýchlo stlmiť mikrofón, prípadne aktivovať vylepšovanie zachytávaného zvuku a reči. Samozrejme, nastavíš aj jas displeja a dokonca nechýba ani klávesa s ponukou smajlíkov na okorenenie tvojich správ a textov.
V predinštalovanej appke MyASUS zas nastaviť aj režimy reproduktorov vyladených spoločnosťou harman / kardon alebo zapínaš funkcie na predlžovanie a ochranu OLED obrazovky pred vypaľovaním. Zďaleka však nejde o prvú generáciu notebookov ASUS s OLED panelom, takže sa nemusíš báť problémov a ani googlenie skúseností ostatných majiteľov na internete nenapovedá, že by išlo o akýkoľvek problém.
AI na každý deň – zvýši produktivitu, poradí a zachráni súbory
Kým na prvý pohľad ide o špičkový, no ničím zásadným sa neodlišujúci notebook, vedz, že práve spojenie s novinkami vo Windowse 11 a ich plná natívna podpora od prítomného hardvéru je zásadný „gamechanger“.
ASUS Vivobook S 15 je jedným z úplne prvých zariadení certifikovaných ako Copilot+ PC a môže za to najmä spomínaný Snapdragon X vo verzii Elite so zabudovaným NPU Hexagon. Tá zvláda všetky náročné AI výpočty lokálne priamo v tvojom počítači. Samozrejme, taký ChatGPT funguje na akomkoľvek PC, lenže tu sa bavíme o oveľa náročnejších procesoch, než je generovanie prostého textu. A navyše sú činnosti, ktoré rozhodne nechceš, alebo nemôžeš zdieľať so servermi kdesi na internete.
Funkcia Recall napríklad prinesie aplikáciu, v rámci ktorej budeš môcť posuvníkom zobraziť históriu čohokoľvek, čo si na počítači robil a aktívne v nej vyhľadávať. Ľahko tak nájdeš napríklad e-mail alebo webovú stránku, na ktorej si čosi čítal minulý pondelok. Systém totiž bude priebežne ukladať tvoju prácu a pomocou AI súboroch vyhľadávať aj fulltextovo.
Práve schopnosť Recall natívne bežať priamo na tvojom počítači zabezpečí, že sa k tvojim citlivým údajom nedostane nikto nepovolaný a ochrániš si súkromie. Treba však pripomenúť, že Microsoft aktuálne spustenie funkcie odložil a namiesto štartu 18. júna pre všetkých sa zatiaľ dostane len do programu Windows Insider.
Vivobook S 15 však bude pripravený. Ochrana tvojich dát tak bude len na tebe, ale môžeš predpokladať, že šifrovanie disku a uzamknutie systému skenom tvojej tváre cez Windows Hello nahrádzajúce odtlačok prsta bude dostatočné aj v prípade straty či krádeže počítača.
Iné novinky už môžeš využívať hneď, napríklad AI pomocníka v appkách Photos alebo Paint. Cocreator ti pomôže nakresliť to, čo chceš, aj keď si úplný antitalent a používaš len touchpad. Stačí sa trochu pohrať s promptami. Image Creator zas vytvorí fotorealistický obrázok vďaka spolupráci s generatívnou AI DALL·E.
Samozrejme, „Malování“ dnes využíva len málokto. Celý potenciál NPU a AI procesov však využiješ aj v aplikáciách tretích strán ako je Adobe Photoshop alebo videoeditory DaVinci či CapCut.
AI ti pomôže napríklad oddeliť pozadie od objektu v popredí a plne tak nahradí zelené pozadie či zložité a zdĺhavé kľúčovanie všetkých špeciálnych efektov v tvojich videách. Navyše, treba myslieť na to, že AI je ešte len na počiatku a už o rok určite získaš viac a ešte lepšie fungujúcich nástrojov.
Microsoft napríklad experimentuje so živým prekladom videohovorov a videí zo 44 jazykov vrátane češtiny a slovenčiny do angličtiny. Nepochybne veľmi rýchlo pribudne aj schopnosť cudzie jazyky prekladať opačne, teda do našej reči.
Maximum výkonu za príjemnú cenu. Hry si však (zatiaľ) nezahráš
Testovaný notebook nový ARM procesor ponúka v kombinácii s naozaj dostatočnou 32 GB RAM a 1 TB SDD diskom. Jeho cena je okolo 1 599 eur. Ešte o stovku lacnejšia je verzia s 16 GB RAM, za tú teda dáš 1 439 eur.
Všetok bežný softvér beží absolútne bez zaváhania a podarilo sa mi rozbehnúť aj väčšinu hier, pri ktorých sa však už ventilátory ozvali. Z plaftormy Stream to boli napríklad F1 Manager 2022 a Assetto Corsa a ako ukazujú oficiálne benchmarky, vďaka grafickému procesoru Adreno môžeš pri Full HD rátať s cca 30 fps aj pri Cyberpunku 2077.
Samozrejme, vzhľadom na použité rozlíšenie displeja počítač na gaming nebude úplne ideálny. Na notebookoch dnes už zrejme aj tak dáva väčší zmysel využívať cloudové hranie cez Xbox GamePass Ultimate alebo konkurenčnú NVIDIA GeForce Now.
Fontech
Oplatí sa? Záverečné hodnotenie je jasné
ASUS Vivobook S 15 zaujme najmä certifikáciou Copilot+ PC ako jeden z úplne prvých notebookov na trhu. A hoci sú možnosti AI, ktoré ukázal Microsoft vo svojom Windows 11 lákavé, tá zrejme najzásadnejšia príde až o pár týždňov. ARM čipset vo vnútri ti však už dnes ponúkne extrémne malú spotrebu energie a papierovú výdrž 18 hodín, ktorá v praxi hravo dosiahne k 8 – 10 hodinám aj pri intenzívnej práci.
ASUS k tomu pribalil typicky skvelý OLED displej a lákavé celohliníkové telo. Výsledok je tak jasný: hoci ide o jeden z prvých notebookov pripravených na novú AI, je dostatočne dobrý aby ťa zaujal aj všetkým ostatným a najmä extrémnou výdržou či takmer úplným tichom pri práci.
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tento film svet potrebuje vidieť. Novinka v slovenských kinách ti úplne zmení pohľad na život
Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
Vedci majú podozrivý dôkaz. Vesmír je dokonale vyladený pre život a naša slobodná vôľa je len ilúzia
Čína dostala tvrdý odkaz. Ostrov v Ázii predstavil zbraň proti invázii za 24 miliárd dolárov
Kritici nešetria chválou. Do slovenských kín príde jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Za zber obľúbenej superpotraviny Slovákov hrozí pokuta vyše 3000 eur. Pozor aj na zámenu s jedovatými rastlinami
„Instantná káva je odpad,” tvrdí odborník. Inflácia nie je hlavným faktorom zdražovania (ROZHOVOR)
Vrtuľník, záchranári a uzavretá cesta: Vážna nehoda ochromila dopravu na strednom Slovensku
Uznávaný vizionár varuje pred apokalypsou: „AI môže nevedomky zničiť svet. Stačí, že sa jej ciele nezhodujú s našimi“
Dve porcie týždenne: Obľúbená potravina môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Rusko vyľakalo celý Západ. Multifunkčnou superzbraňou chce dobyť prekvapivú časť sveta
- Kritici nešetria chválou. Do slovenských kín príde jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Kraľujú v rebríčkoch spoľahlivosti. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Kraľujú v rebríčkoch spoľahlivosti. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Kritici nešetria chválou. Do slovenských kín príde jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Vedci neverili vlastným očiam. 1200 metrov pod pyramídami objavili 38 000 rokov staré mesto
- Vedcom padla sánka. 4 757 metrov pod ľadom Antarktídy objavili stratený svet
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vybabrali s Američanmi, teraz to schytajú Rusi. Česi poslali Ukrajine špičkovú vesmírnu „zbraň“
WhatsApp vylepšil zaujímavú funkciu. Túto vec poznáš z Instagramu
AI obrázky zaplavili internet. ChatGPT dokáže generovať umenie aj deepfaky
Veda odhalila nový spôsob, ako zmerať skutočný vek tela. AI test to odhalí z pár kvapiek krvi
Ukrajina čelila nočnej ofenzíve Rusov, tí použili rekordný počet dronov
Nemecko posiela Ukrajine ďalšie milióny. Majú opraviť sieť aj budovať zelenú energiu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Za zber obľúbenej superpotraviny Slovákov hrozí pokuta vyše 3000 eur. Pozor aj na zámenu s jedovatými rastlinami
„Instantná káva je odpad,” tvrdí odborník. Inflácia nie je hlavným faktorom zdražovania (ROZHOVOR)
Vrtuľník, záchranári a uzavretá cesta: Vážna nehoda ochromila dopravu na strednom Slovensku
Uznávaný vizionár varuje pred apokalypsou: „AI môže nevedomky zničiť svet. Stačí, že sa jej ciele nezhodujú s našimi“
Dve porcie týždenne: Obľúbená potravina môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené